V Česku začali pracovat „hledači“ orgánů

Ilustrační foto; operace

V Česku podle Lidových novin začali s přispěním evropských fondů pracovat takzvaní dárcovští konzultanti. Jde o zkušené lékaře, většinou z anesteziologicko-resuscitačních oddělení (ARO), kteří začnou ve všech fakultních nemocnicích vyhledávat vhodné dárce životně důležitých orgánů.

Tedy pacienty s prokázanou smrtí mozku nebo nezvratnou zástavou krevního oběhu. Od té chvíle je člověk oficiálně mrtvý a jeho orgány lze použít k transplantaci, píšou LN.

Koordinační středisko transplantací (KST) už podle LN v pilotním projektu vyškolilo 20 konzultantů, kteří mu budou vhodné dárce nabízet. Celkem jich má během pár let pracovat ve všech fakultních nemocnicích asi 70.

Odborníci podle deníku rozptylují obavy se zneužití systému a vylučují, že by nastalo masové odpojování pacientů od přístrojů jen proto, aby bylo k dispozici víc orgánů vhodných ke transplantacím. „Konzultanti nejsou ošetřujícími lékaři potenciálního dárce a nemají vliv na jeho léčbu. Nerozhodují ani o tom, komu bude orgán transplantován. To má za úkol naše středisko,“ řekl LN ředitel KST Pavel Březovský.

Konzultant má dbát na dodržování zákonných pravidel dárcovství a využívat znalosti o podpůrné léčbě, která má udržet orgány až do operace v nejlepším stavu, píšou LN.

Nyní se počet dárců pohybuje okolo 200 ročně. Jejich odebrané orgány zachrání nebo změní život k lepšímu 450 lidem. Počet dárců s přispěním konzultantů by mohl být až dvojnásobný. Uspokojit by se tak mohla většina těžce nemocných čekajících na vhodný orgán.

Podobný systém zavedli nedávno i jinde v Evropě a osvědčil se. „Například v Portugalsku díky činnosti konzultantů vzrostl počet transplantací o třetinu,“ řekl dnešním Lidovým novinám Březovský.

Ohodnoťte tento článek!