Přejít na obsah

V Česku začnou vznikat porodní domy

zpět
12.6.2012
miminko, dítě, porod
zvětšitmiminko, dítě, porodZdroj: www.wikimedia.org

miminko, dítě, porod | Zdroj: www.wikimedia.org

 

Komise pro porodnictví se včera předběžně shodla na detailech vzniku porodních domů. Během léta úředníci připraví pravidla pro jejich fungování. Informovala o tom Česká televize (ČT).

Podle ČT se jednání na ministerstvu zdravotnictví účastnili zástupci tohoto vládního úřadu, Všeobecné zdravotní pojišťovny a porodních asistentek. Lékaři po minulých neshodách nepřišli.

„Shodli jsme se na tom, že porodnictví musí být ze své čistě organické, tělesné, mechanické části přesunuto daleko více k psychosociálním problémům. Abychom mohli toto splnit, potřebujeme větší vzdělání v psychologii porodu, těhotenství a novorozence,“ uvedl místopředseda poslaneckého výboru pro zdravotnictví Aleš Roztočil.

Porodní domy budou primárně fungovat při nemocnicích. Mají být také stanovena jasná pravidla pro vzdělávání porodních asistentek a dalších pracovníků v porodnicích.

Stále ale není vyjasněna situace ohledně domácích porodů. Podle vyhlášky platné od dubna hrozí porodním asistentkám pokuta až milion korun, pokud nedodrží přísné podmínky. Asistentky se však stěžují na to, že jsou to podmínky doma nesplnitelné, uvedla televize.

Na domácí porody panují mezi odborníky protichůdné názory. Většina lékařů je odmítá kvůli neúměrnému riziku pro matku i dítě. Varují, že pokud porodů doma přibude, stoupne i novorozenecká a mateřská úmrtnost. Zastánci domácích porodů naopak upozorňují například na jejich rozšíření v některých zemích.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) míní, že by měla činnost porodních asistentek zůstat mimo zákon. „Nemůžete chtít, abychom legalizovali poskytování zdravotní péče za předem nevyjasněných podmínek v nějakém prostředí, které není zdravotnickým zařízením - zjednodušeně řečeno v terénu.

Tyto věci děláme například u domácí zdravotní péče, následné zdravotní péče atd. Ale u porodů jsme se prostě k tomu nerozhodli. Tato situace podle mého názoru vyhovuje,“ řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu Štastný. Dodal, že péče při a po plánovaném domácím porodu by neměla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.


Klíčová slova

Autoři

ČTK, www.Zdravi.Euro.cz

Související články

22.3. Porodní domy - racionální plán, nebo čirý populismus? Porodní domy - racionální plán, nebo čirý populismus?
8 příspěvků

Komentovat článek: V Česku začnou vznikat porodní domy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Česku začnou vznikat porodní domy

Komentáře

další 4 komentáře
Y Hladové zdi  | 13. 06. 2012 16:05

Myslím,že je to obdoba stavění hladovýchz dí za krize.

MUDr Jiří Kilian Přejmenování  | 13. 06. 2012 09:15

Znám dvě porodnice v ČR, pochybuji že by byly přejmenovány na porodní domy. Ale ani ostatní ZZ nejspíše svá pracoviště gyn.-por. nejspíše přejmenovávat nebzudou. Nicméně nepochopil jsem, proč by porodní domy měly vznikatz při nemocnicích. Ty by k tomu přistoupily leda na základě nějakého právioplatného nařízení, což možné není.

Y Americká alternativní Nobelova cena porodní asistentce  | 12. 06. 2012 18:29

http://www.rodina.cz/nazor15927048.htm

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné