V Českých Budějovicích zahájilo činnost metadonové centrum

Jihočeské substituční centrum pro drogově závislé včera zahájilo činnost v českobudějovické Ambulantní klinice Medipont. Předpokládá se, že centrum budou pravidelně využívat asi tři desítky lidí…

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Podle odhadu odborníků je na Českobudějovicku na heroinu závislých asi 180 osob.

„Lidé začnou teprve chodit, právě děláme propagaci v K centrech a na ulicích,“ řekla ředitelka centra Lenka Kostínková. Podle ní je mezi narkomany o metadonovou léčbu poměrně zájem a někteří se již na možnosti léčby ptali.

Dosavadní úvahy zněly, že by centrum sloužilo převážně Jihočechům a ostatní kapacitu zaplní klienti z okolních krajů, které metadonovou léčbu nemají. Podobné centrum chybí například v Plzeňském a Karlovarském kraji či na Vysočině. Bude ale záležet na samotných drogově závislých, jak centrum využijí. Materiálního vybavení je podle Kostínkové dostatek.

Podle jihočeského protidrogového koordinátora Štefana Šchwarce tkví hlavní přínos substituční péče v tom, že umožní závislým klientům normálně žít a pracovat, aniž by si museli obstarávat peníze krádežemi. „Mezi zájemci o substituční léčbu jsou například drogově závislé těhotné matky. Nechtějí krást a ohrožovat své děti nemocemi, navíc můžou pracovat s lékařem na postupném vyléčení,“ vysvětlil výhody substituce Schwarc.

Centrum bude otevřené sedm dní v týdnu a k dispozici v něm bude speciálně proškolený lékař.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!