V Chebu dokončili instalaci nového lineárního urychlovače

V chebské nemocnici skončila instalace nového lineárního urychlovače pro onkologické oddělení. Po provozních zkouškách má začít sloužit pacientům na začátku prosince. Nákup přístroje pro ozařování nádorů stál 98 milionů korun, dalších 37 milionů pak potřebné zázemí, řekl novinářům hejtman Karlovarského kraje Martin Havel (ČSSD).

Podle primáře chebské onkologie Pavla Krištofa nákup nového přístroje zachránil další existenci oddělení. „Předešlý přístroj dosluhuje. Bez obnovy přístrojového vybavení bychom už letos v prosinci skončili. Skončila by smlouva s pojišťovnou a my bychom už nemohli pokračovat dál,“ řekl ČTK Krištof.

Kromě toho ale nový přístroj, který je o dvě generace mladší než původní a patří v současné době mezi nejmodernější v Česku, umožní výrazně přesnější a méně rizikové ozařování.

V Chebu každý rok na onkologii ozařují okolo 650 pacientů. Každoročně ale jejich počet narůstá. S tím se také prodlužují čekací doby, než se pacienti k ozařování vůbec dostanou. Pokud by navíc chebské oddělení bylo zrušeno, museli by pacienti dojíždět na ozařování do Plzně, Ústí nad Labem nebo Prahy.

Karlovarskému kraji, který je vlastníkem chebské nemocnice, se na nákup přístroje i vybudování potřebného krytu na míru podařilo získat dotace z Regionálního operačního programu Severozápad. Pokryly 85 procent nákladů.

Podle generálního ředitele Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN), pod kterou chebská nemocnice spadá, se krajským nemocnicím podařilo od roku 2009 získat z evropských peněz nové přístroje za bezmála půl miliardy korun. A s modernizací chce KKN pokračovat.

Ohodnoťte tento článek!