V Chrudimi chystají stavbu hospice

Hospic, jehož stavbu připravuje v Chrudimi občanské sdružení Smíření, bude centrem péče o nevyléčitelně nemocné pro celý Pardubický kraj. Pomoc tam najdou nemocní i lidé, kteří o ně pečují. Stavba hospice by mohla začít v příštím roce…

Chrudim –

V roce 2005 by také měl přijmout první studenty nový studijní program na Univerzitě Pardubice, který bude v magisterském studiu připravovat sestry na ošetřování dlouhodobě nemocných. Uvedla to předsedkyně Smíření Marie Blažková.

„Pokud ministerstvo studijní program schválí, bude pardubická univerzita první v ČR, která bude vychovávat sestry s touto specializací,“ řekla Blažková.

Chrudimský hospic by měl být jedním z výukových pracovišť pro tento studijní obor, zkušenosti by měly zdravotní sestry sbírat i v zahraničí.

Se stavbou hospice chce sdružení začít v příštím roce. Termín zahájení stavby závisí na státním rozpočtu na příští rok, v němž by se podle příslibu politiků mělo najít pro hospic 50 milionů korun. Dalších 30 milionů musí získat sdružení.

„Bude tam 26 lůžek, ale neměl by být zařízením pouze pro tyto pacienty.

Zároveň bude plnit funkci centra péče o nevyléčitelně nemocné z celého regionu.

Pomoc i radu by zde měli nalézt všichni, kdo o těžce nemocné pečují, tedy rodiny, léčebny dlouhodobě nemocných, onkologie,“ uvedla Blažková.

V hospici, jehož stavba potrvá zhruba dva roky, bude fungovat půjčovna pomůcek. Rodiny, které se rozhodnou pečovat o nemocného doma, tam budou moci přijít pro zkušenosti.

Zázemí v něm najdou terapeutické skupiny pro onkologicky nemocné i pro jejich rodinné příslušníky a podobně.

Sdružení začalo shánět peníze na stavbu zhruba před rokem. Dva miliony získalo od Pardubického kraje, asi 1,8 milionu zatím vynesla veřejná sbírka a různé benefiční akce.

Většinu těchto peněz spotřebuje příprava projektové dokumentace. Nyní má sdružení i příslib Chrudimi na pozemek, na němž bude hospic stát.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!