V ČR by měla od r. 2019 fungovat e-neschopenka, projekt se zadrhl

Neschopenka

V Česku by měla od roku 2019 vedle e-receptu fungovat i elektronická neschopenka. Přípravy projektu se ale zadrhly. Zatím není jasné, kdo by ho měl provést a kdo dodá programové vybavení.

Vyplývá to z vyjádření vedení ministerstva práce před poslanci sněmovního sociálního výboru. Se zavedením e-neschopenek od ledna příštího roku počítá schválená novela o nemocenském pojištění. Lékaři by podle ní ale mohli potvrzení o pracovní neschopnosti dál vystavovat i v papírové podobě.

„Je krásné, že máme připravenu legislativu na příští rok. Nemáme ale ten software a ještě ani vlastně nevíme, kdo to bude realizovat,“ řekla sněmovnímu sociálnímu výboru ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO). Podle ní se vypíše výběrové řízení na „nadlimitní zakázku“, tedy na zakázku za větší sumu peněz.

Na přípravu má ministerstvo 11 měsíců. Podle politického náměstka ministryně Olega Blaška projekt nastartovala Česká správa sociálního zabezpečení, která nemocenské vyplácí. Měl být součástí jednotného informačního systému resortu. „Po smluvní stránce je to (s projektem) velmi komplikované, v tuto chvíli visí ve vzduchoprázdnu. Nyní zvažujeme, že by byl pod ministerstvem práce,“ uvedl Blaško.

Od loňského června pracovníci ministerstva začali chystat návod na používání e-neschopenek a popsali postup. Ohled se bral i na zabezpečení citlivých údajů. Nastavení je podle zástupců resortu připraveno, nyní se ale rozhoduje o tom, kdo ho technicky provede.

Podle šéfa senátního zdravotního a sociálního výboru Petera Koliby (ANO) by zavedení e-neschopenek bylo snadnější, než je tomu u e-receptů. „E-neschopenka by zvýšila přehled i informovanost. Byla by daleko jednodušší než e-recept, protože by se týkala menšího počtu lidí,“ uvedl Koliba. Dodal, že jako lékař e-recepty používá už několik let. O registraci pro e-neschopenku požádal už loni v říjnu, zatím ji nedostal.

Podle Němcové má ministerstvo rozpracované tři desítky podobných větších projektů. Řada z nich je propojená a souvisí spolu. Pokud by se příprava do konce letoška nestihla a nebylo by možné zahájit provoz od ledna příštího roku, ministerstvo by se snažilo o změnu zákona s odkladem termínu, dodala ministryně. „Všechny rozpracované projekty chceme dotáhnout do zdárného konce, není snaha je sabotovat, ale přesouvat z papírové do technické realizace,“ dodal Blaško.

Němcová provedla od ledna v úřadu organizační změny. Místo osmi náměstků jich má nyní jen šest. Jejich sekce pozměnila. Informační systémy a projekty by měl mít nově na starosti náměstek pro ekonomiku a informační technologie. Do výběrového řízení na tento post se ale nikdo nepřihlásil. Ministerstvo teď konkurz opakuje.

Na přípravu e-neschopenek i dalších systémů chce dohlédnout i sněmovní sociální výbor. Zřídil proto svůj podvýbor pro informační technologie. Zatím není jasné, kdo ho povede. O předsednické křeslo stojí poslanec za ODS Petr Beitl a poslanec Pirátů Lukáš Kolářík. Ten před nedávnem stav systémů v resortu práce kritizoval.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!