V ČR chybí speciální týmy pro boj s nebezpečnými nákazami

Titulní obrázek

V Česku chybí speciální týmy pro boj s vysoce nebezpečnými nákazami, řekl novinářům ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý. Jihočeská záchranná služba je v republice jediná, která má proškolený tým se speciálním vybavením, v celé republice by přitom byly zapotřebí přinejmenším tři podobné skupiny…

Vstupní náklady pro vytvoření takového týmu jsou ale několikamilionové a návratnost vkladu je téměř nulová, řekl novinářům Slabý. Jihočeští zdravotníci na letišti v Plané společně s ostatními záchranáři nacvičovali postup při příletu pacienta s vysoce nakažlivou chorobou.

„Domníváme se, že podobných center pro tyto vysoce nebezpečné nákazy, tak jak funguje například v Českých Budějovicích, by mělo vzniknout na území republiky více,“ uvedl Slabý. Speciální skupiny, které jsou využívány jen mimořádně, nemohou kvůli vysokým vstupním nákladům vzniknout při všech záchranných službách. Podle Slabého by stačila tři podobná centra v republice. Českobudějovické by zajistilo péči o nakažlivě infikované pacienty v Jihočeském kraji a Plzeňském kraji a na Vysočině, jedno centrum by zajišťovalo péči z ruzyňského letiště a třetí by mohlo vzniknout na Moravě.

Vozidlo vybavené pro zásah u vysoce nakažlivého pacienta stojí 3,5 milionu až čtyři miliony korun a další statisíce stojí ochranné prostředky pro členy týmu. Vysokou investici nevidí většinou záchranné služby jako nezbytnou, protože většinu času není drahé vybavení nijak využíváno. „Pro někoho by mohly být peníze jako vyhozené, ale musíme se k tomu postavit tak, že na to musíme být připraveni,“ podotkl Slabý.

Takzvaný biohazard tým funguje při jihočeské záchranné službě pět let a zhruba deset záchranářů pravidelně cvičí pro případ mimořádné události. „Naštěstí tento tým nemusel v plném složení zasahovat se všemi ochrannými prostředky, ale samozřejmě už jsme zasahovali několikrát u pacienta s tuberkulózou,“ dodal Slabý.

Jihočeští záchranáři dnes na letišti v Plané u Českých Budějovic nacvičovali zásah při podezření na vysoce nakažlivou nemoc. Před 10:00 podle scénáře cvičení na letišti přistálo letadlo s pacientem, který do Česka přicestoval z Konga a simuluje příznaky nákazy nebezpečnou chorobou. Do cvičení, které je zatím největším podobným v kraji, se zapojily stovky lidí. Simulovaný zásah má prověřit společný postup zdravotníků, hasičů, policistů, hygieniků a pracovníků letiště.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!