Přejít na obsah

V ČR možná vzniknou univerzitní nemocnice přijatelné pro všechny

zpět
7.5.2009

V Česku možná vzniknou univerzitní nemocnice, se kterými budou spokojeny lékařské fakulty, nemocnice i ministerstva zdravotnictví a školství. Zástupci fakultních nemocnic a lékařských fakult ustavili pod garancí ministerstva zdravotnictví odbornou skupinu...

která má návrh normy připravit.

Ministerstvo jí poskytne odborné podklady, do její práce prý zasahovat nebude. ČTK to po jednání skupiny řekl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek.

„Dohodli jsme se dnes, že pracovní skupina složená ze zástupců fakult a nemocnic by měla do konce června sdělit ministerstvu věcné parametry případné dohody na podobě zákona o univerzitních nemocnicích,“ řekl.

Všechny dosavadní návrhy některá ze zúčastněných stran odmítla. Zatím poslední návrh, který byl součástí reformního balíku, vyvolal takový odpor Univerzity Karlovy, že pohrozila zastavením výuky na svých lékařských fakultách a fakultě farmaceutické. Studenti i profesoři pořádali protestní akce, nechtěli nemocnici jako akciovou společnost, která by časem podle nich mohla být zprivatizována.

„Jsem rád, že se podařilo utvořit tuto pracovní skupinu, a vítám, že její práci a úsilí podporuje ministerstvo zdravotnictví a bude akceptovat její závěry,“ řekl děkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové Vladimír Palička.

Plíšek dodal, že připravovaný zákon má především zajistit univerzitám a jejich fakultám vhodné podmínky pro praktickou výuku a vzdělávání studentů při zachování kvalitní specializované a superspecializované péče.

Ministerstvo poskytne pracovní skupině právní podporu. Podle Plíška se ministerstvo rozhodlo jít tentokrát opačnou cestou než minule, kdy připravilo kompletní text samo. Náměstek očekává, že když normu vytvoří školy a nemocnice, jichž se týká, přijmou ji za svou. Návrh zákona by měl být hotový zhruba do září, aby po říjnových volbách mohl být projednán už v nové Poslanecké sněmovně. Mezitím bude o textu otevřená diskuse.

Tvůrci zákona nedostanou od ministerstva jiné zadání, než že má vzniknout univerzitní nemocnice jako společná forma pro poskytování zdravotní péče, vědu a výzkum. Pracovní skupina může využít původního ministerského návrhu zákona spolu s návrhem, který již dříve připravila také univerzita.

„Ministerstvo bude práce na normě moderovat a poskytovat podklady a analýzy, nebude výsledek nijak ovlivňovat,“ shrnul náměstek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V ČR možná vzniknou univerzitní nemocnice…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku V ČR možná vzniknou univerzitní nemocnice…

Komentáře

další 2 komentáře
PL Re:a stážující doktory zadarmo  | 10. 05. 2009 16:04

atestační systém je totální paskvil, lituji mladé doktory, kteří takto musí atestovat, zase mají výhodu v možnosti bezproblémového odchodu do zahraničí. Osobně se divím absolventům, kteří se na různá " píejčdý " dají a pracují ve FN v úvazku 0,1 s faktickou prac.dobou 1,0, nebo kteří se upisují na mnoho let či šílené sumy mateřskému ZZ, je to nevolnictví, osobně se divím, že ještě někdo z mladých tady v ČR chce v těchto ZZ pracovat.

lékař5 a stážující doktory zadarmo  | 7. 05. 2009 19:58

Stávající úprava vzdělávacího programu postgraduálního studia počítá ve většině odborností s minimálně 12ti měsíční povinnou odbornou stáží před kvalifikační zkouškou právě na "vyšších" akreditovaných pracovištích (FN). Platit jim mzdu bude vysílající ZZ, ještě zaplatí fakultní nemocnici denní paušál (zatím 200-500Kč) za "školení" a nebohý školený lékař se vrátí po cca dvou letech praxe ke svým začátkům a je využit pro zpracování statistik pro výzkumné úkoly, příjmům a odchodům z oddělení. Q.E.D. Maně mne napadá škodolibý výkřik feldvébla Katze: "To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!!"

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné