Přejít na obsah

V ČR přibývá lidí s nádory hlavy a krku, za 30 let o 60 procent

zpět
31.8.2011
graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit
zvětšitgraf, statistika, růst, lupa, kontrola, auditZdroj: www.piperreport.com

graf, statistika, růst, lupa, kontrola, audit | Zdroj: www.piperreport.com

 

V ČR přibývá lidí, u nichž lékaři zjistí některý z typů rakoviny hlavy a krku. Zatímco v roce 2000 prokázala vyšetření 1091 nových případů, v roce 2008 jich bylo již 1324. Za posledních 30 let se výskyt nemoci zvýšil o 60 procent. Podle lékařů jsou čísla i trend vážné. Velká část nemocných přijde ve třetím či čtvrtém stádiu, kdy šance na vyléčení není vysoká. Polovina pacientů kvůli tomu nemoci podlehne, řekl včera novinářům Marek Svoboda z Masarykova onkologického ústavu.

Polovina pacientů kvůli tomu nemoci podlehne, řekl včera novinářům Marek Svoboda z Masarykova onkologického ústavu. „Naopak pokud lidé přijdou včas, onemocnění je plně vyléčitelné,“ dodal.

Rostoucí počet nemocí si lékaři vysvětlují hlavně kouřením. Kouření figuruje mezi příčinami z 80 procent, riziko onemocnění zvyšuje deset- až pětadvacetkrát. Dalším rizikovým faktorem je alkohol, nebezpečí onemocnění zvyšuje desetkrát. Obě příčiny jsou prý důvodem, proč nemocnost roste rychle u žen. Před 40 až 60 lety podle Svobody nebývalo zvykem, aby ženy kouřily tak často, jak je tomu dnes. I alkohol je dostupnější.

„Kdo se dneska zamýšlí nad tím, když vidí mladé lidi s alkoholem? V minulosti by to určitě nebylo společensky přijatelné,“ řekl Svoboda.

Lékaři chtějí na nemoc upozornit, protože lidé ji prý málo znají a prakticky se neorientují v příznacích. Dva roky starý průzkum z Evropské unie ukázal, že 75 procent lidí termín nádory hlavy a krku neznalo. Nemoc je přitom při vyšetření snadno zjistitelná.

Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot, změny hlasu, trvale ucpaný nos či bolest v uchu. Podle Svobody by lidé měli své tělo sledovat, a když budou něčím znepokojeni, navštívit praktického lékaře. Ten je pak odešle na odborná vyšetření.

S novináři dnes mluvil i Petr Procházka, který si bílého útvaru u jazyka naštěstí všiml včas. Podstoupil vyšetření, pak půlroční chemoterapii a ozařování a uzdravil se. Připustil, že před onemocněním kouřil. Podle Svobody je cenné, že přestal.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

17.6. Na boj proti rakovině darovali lidé ve sbírce 14 milionů korun Na boj proti rakovině darovali lidé ve sbírce 14 milionů korun
0 příspěvků
30.3. Americký soudce odňal patent na genetické testy Americký soudce odňal patent na genetické testy
1 příspěvků
15.3. Jak léčit rakovinu Jak léčit rakovinu
0 příspěvků

Komentovat článek: V ČR přibývá lidí s nádory hlavy a krku, za 30…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku V ČR přibývá lidí s nádory hlavy a krku, za 30…

Komentáře

1 komentář
Jiří Antonín Votýpka I jiné vlivy  | 1. 09. 2011 06:52

A co tak forézní onkologové vliv obrazovek, monitorů,PC a na druhé straně šířící se nechutné sexuální praktiky? Myslím že opakováním historických příčin nenajdete nic pro prevenci!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné