Přejít na obsah

V ČR roste zájem o radiofarmaka pro šetrnou diagnostickou metodu

zpět
9.6.2017
PET scan
zvětšitPET scan
Autor: Liz West

PET scan | Autor: Liz West

 

V tuzemsku roste zájem o radiofarmaka pro šetrnou diagnostickou metodu pozitronové emisní tomografie (PET). Vyrábí je divize Radiofarmaka ÚJV ŘEŽ (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež), která zajišťuje produkci pro většinu trhu v ČR.

Technologii využívá v tuzemsku 12 pracovišť, naposledy přibyla Nemocnice České Budějovice. Sdělil to včera mluvčí ÚJV ŘEŽ Vladimír Věrčák. Metoda za použití PET a výpočetní tomografie (CT) je jednou z nejmodernějších zobrazovacích metod, které pomáhají zpřesnit diagnózu. „Vyšetření na hybridním skeneru PET/CT se využívá v onkologii na zjištění přítomnosti nádorového ložiska, posouzení jeho biologické povahy, rozsahu nádorového onemocnění, hodnocení účinnosti léčby a zjištění případné recidivy nádoru,“ uvedl Věrčák. Metoda se používá i v neurologii, například pro zjištění nádorů nebo degenerativních onemocnění mozku včetně Alzheimerovy choroby, a v kardiologii.

ÚJV Řež dodává radiofarmaka do deseti pracovišť nukleární medicíny, například do Masarykova onkologického ústavu v Brně, Ústavu nukleární medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dalších. Pod ÚJV Řež patří tři PET centra v Praze, Brně a Řeži, kromě více než 40 let trvající výrobou se zabývají i vývojem.

Nejčastěji používaným radiofarmakem je 18-fluordeoxyglukóza, tedy upravená molekula glukózy, kde na jedné pozici byl kyslík nahrazen izotopem fluoru. „Molekula se chová téměř stejně jako molekula glukózy, takže je z velké části vychytávána buňkami tím více, čím vyšší je jejich metabolismus. V těchto buňkách se akumuluje a radioizotop fluoru se rozpadá a vzniká glukóza, kterou tělo zpracuje obvyklým způsobem, byť obsahuje těžší izotop kyslíku,“ doplnil mluvčí.


Autoři

ČTK

Související články

8.2. Myasthenia gravis na prahu 3. tisíciletí Myasthenia gravis na prahu 3. tisíciletí
0 příspěvků
7.4. Diabetické onemocnění ledvin (diabetická nefropatie) Diabetické onemocnění ledvin (diabetická nefropatie)
0 příspěvků
8.6. Herpes zoster Herpes zoster
1 příspěvků
3.2. Indikace k hybridnímu zobrazování PET/CT
0 příspěvků
6.12. Spinální poranění
0 příspěvků

Komentovat článek: V ČR roste zájem o radiofarmaka pro šetrnou…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné