V ČR se dosud využilo asi 55.000 vakcín proti prasečí chřipce

injekce, vakcína, očkování

V České republice se dosud využilo asi 55.000 vakcín proti prasečí chřipce. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. K dispozici je nyní v tuzemsku 238.000 vakcín, z toho 71.000 od úterý. Stát objednal milion vakcín, podle ministerstva rozhodl konzervativně.

V Česku jsou nemocní i mrtví na prasečí chřipku. Virus je tedy nebezpečný a nikdo neví, kdy udeří další vlna, protože infekce se šíří také v létě, řekl dnes ČTK Sršeň. „Ministerstvo nic nepřehodnocuje, platí to, že jsme nakoupili vakcín poměrně konzervativně,“ uvedl.

Zatím byl virus A(H1N1) identifikován u 2308 případů respiračních onemocnění. Podle odhadů odborníků je však nemocných daleko více. V ČR už na prasečí chřipku zemřelo 77 lidí, z toho deset za poslední týden.

Ministerstvo zveřejnilo údaje o počtu využitých dávek naposledy minulý měsíc. K 18. prosinci bylo v ČR aplikováno 38.468 dávek vakcíny.

Kromě milionu vakcín stát objednal také 2,5 milionu balení antivirotik. „Ze státních hmotných rezerv už bylo uvolněno 200.000 balení Tamiflu,“ řekl mluvčí. Antivirotika se distribuovala do nemocnic a dalších zdravotnických lůžkových zařízení, praktickým lékařům pro děti i dospělé i do lékáren.

Antivirotika stát nakupoval postupně od roku 2004 do roku 2007. Celkem zajistil 1,925.000 balení antivirotik Tamiflu a 100.000 balení Relenzy. Loni přikoupil ještě dalšího 0,5 milionu antivirotika Relenzy, které je vhodné také pro těhotné ženy a děti, uvedl Sršeň.

Některé evropské země se vakcín proti prasečí chřipce zbavují. Třeba v šedesátimilionové Francii se k počátku roku nechalo očkovat pouhých pět milionů lidí, země tedy ruší objednávky desítek milionů vakcín.

V úterý oznámilo Srbsko, že zruší nákup dalších vakcín z důvodu malého zájmu obyvatel o očkování. Česko však podle mluvčího žádné objednávky rušit nehodlá.

Světová zdravotnická organizace (WHO) chce svůj postup kolem prasečí chřipky nechat prověřit nezávislými experty. Někteří kritici ji totiž viní z toho, že nemoc přeceňuje a podléhá kvůli vakcíně proti prasečí chřipce tlaku farmaceutických firem, které z ní mají vysoké zisky.

Šéf zdravotní sekce Rady Evropy Wolfgang Wodarg prý dokonce prohlásil, že jde o jeden z největších zdravotních skandálů století.

Ohodnoťte tento článek!