Přejít na obsah

V ČR se nadále snižuje výskyt tuberkulózy

zpět
23.3.2007

Pokles byl zaznamenán u všech forem tuberkulózy. Snížil se i počet pacientů s mikroskopicky pozitivní tuberkulózou, která je nejnakažlivější. Loni jich bylo 253, předloni 326, což je o 102 nemocných méně než v roce 2005. Pouze u pětiny pacientů s tuberkulózou bylo onemocnění zjištěno při preventivním vyšetření...

V České republice se od roku 1998 trvale snižuje počet nemocných tuberkulózou. Loni bylo podle předběžných zjištění bylo hlášeno 905 případů tohoto onemocnění, což je o 102 nemocných méně než v roce 2005.

I když konečný údaj o počtu loňských pacientů by mohl být asi o 40 vyšší, je zřejmé, že pokles výskytu tuberkulózy v ČR pokračuje. Na tuto diagnózu loni zemřelo 41 lidí. Novinářům to dnes řekl přednosta kliniky tuberkulózních a respiračních onemocnění Jiří Homolka.

Pokles byl zaznamenán u všech forem tuberkulózy. Snížil se i počet pacientů s mikroskopicky pozitivní tuberkulózou, která je nejnakažlivější. Loni jich bylo 253, předloni 326. Podle lékařky Lenky Svobodové pouze u pětiny pacientů s tuberkulózou bylo onemocnění zjištěno při preventivním vyšetření.

Podíl pacientů s formou tuberkulózy, která nereaguje na běžnou léčbu, v ČR nepřesahuje dvě procenta, což je obvyklé v zemích západní Evropy. V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici bude 15. dubna otevřeno centrum specializované na léčbu tohoto typu TBC.

Největší počet nemocných tuberkulózou na 100.000 obyvatel byl loni zaznamenán v Praze, Jihomoravském a Karlovarském kraji. Nejnižší na Vysočině.

Cizinci tvořili 12 procent pacientů, nejčastěji to byli Ukrajinci, Vietnamci a Slováci. V Evropské unii dosáhl podíl cizinců mezi pacienty 40 procent.

Zásluhu na relativně malém výskytu TBC má povinné očkování dětí. Předseda České pneumologické a ftiziologické společnosti Stanislav Kos uvedl, že odborníci doporučují, aby v budoucnu nebyly děti očkovány proti TBC už v porodnici, ale aby vakcinace proti TBC bylo provedena v prvním roce jejich života.

Přeočkování v 11 letech by mělo zůstat zachováno.

Odborníci požadují, aby se Česko lépe chránilo proti příchodu cizinců s TBC a zvýšila se prevence v rizikových skupinách, jako jsou bezdomovci, imigranti a drogově závislí lidé.

Podle dnes zveřejněné zprávy Světové zdravotnické organizace v roce 2005 bylo ve světě zaznamenáno 8,7 milionu případů tuberkulózy a zemřelo na ni na 1,6 milionu lidí, z toho 195.000 bylo pozitivních na virus HIV.

V Česku byl podle Homolky mezi 1007 lidmi, kteří byli nakažení virem HIV, zaznamenám pouze jeden případ tuberkulózy. V Evropě bylo v roce 2005 zaznamenáno 445.000 případů TBC a 66.000 lidí na ni zemřelo. Téměř tři čtvrtiny nemocných připadají na Kazachstán, Rumunsko, Rusko, Turecko, Ukrajinu a Uzbekistán.

Příznakem tuberkulózy je slabost, únava, nechutenství, hubnutí, noční pocení a bolest na plicích. Pokud tyto příznaky trvají déle než tři týdny, měl by praktický lékař postiženého poslat na odborné vyšetření. Inkubační doba je dva až 12 týdnů. Nelze se však nakazit například v tramvaji. Nakazit se mohou lidé, kteří jsou s nemocným v uzavřeném prostoru po dobu nejméně čtyř hodin.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V ČR se nadále snižuje výskyt tuberkulózy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku V ČR se nadále snižuje výskyt tuberkulózy

Komentáře

další 2 komentáře
! Prosím o radu  | 23. 03. 2007 20:19

Jako dítě jsem po očkování TBC měla horečky, byla jsem napíchnuta imunoglobulínem. Ve vyšším věku mám podle Mantox naprosto vyhaslé protilátky, serologicky mám Mycobacterium tuberculosis/to jsem si platila stojí to 1890 Kč mám pozitivní IGM 1,8 pak to kleslo na IGM 1,1, / RTG přiměřené věku a konstituci. Bolesti břicha.Po poradě s pneumologem až budu mít ileus mám řící aby to nefixovali a poslali to na kultivaci oni už budou vědět. Děkuji za jakoukoliv radu.

pneumolog depistáž a neúčinnost vakcíny  | 23. 03. 2007 16:21

"Zásluhu na relativně malém výskytu TBC má povinné očkování dětí." Musím konstatovat, že tomu tak není - děti jsou očkované zastaralou živou BCG vakcínou (nová a lepší bohužel není) a bovinní typ vakcíny nechrání proti otevřeným typům plicní tuberkulózy, kterou sem přenášejí běženci. Nechápu, proč přes doporučení pneumologů stále očkují v porodnicích, když je toto známo, asi jde o peníze. V západních zemích se od očkování zrovna touto vakcínou upouští - důvod = malá účinnost versus docela velké nežádoucí účinky! Místo toho se tam daleko důsledněji provádí depistáž rizikových skupin obyvatel, což mi u nás chybí!!!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné