V Domažlicích otevřeli nemocnici

V Domažlicích byla ve čtvrtek dopoledne za asistence ministra zdravotnictví Davida Ratha a ministra financí Bohuslava Sobotky slavnostně otevřena nová nemocnice s 206 lůžky. V kraji je to jediné a určitě i na dlouhou dobu poslední zdravotnické zařízení, které vzniklo na zelené louce…

Výstavba trvala tři roky.

Nemocnice v lokalitě Na Bábě je zatím prázdná. „První pacienti se přestěhují do nových prostor 28. prosince, do konce roku začne sloužit i porodní oddělení. Teprve 2. ledna budeme plně v provozu,“ řekla ředitelka Alena Výrutová.

Podle ní budou mít pacienti v nových budovách pohodlí. K dispozici jim budou dvou až třílůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Součástí nemocnice je i léčebna dlouhodobě nemocných s 55 lůžky.

Špitál zaujímá rozlohu skoro 6 tisíc metrů čtverečních, má vlastní helioport, porodnické a novorozenecké oddělení, velký operační trakt, „jipku“, interní a chirurgické oddělení, rehabilitační bazén. Nemocnice nahradí bezmála 150 let staré a technicky nevyhovující nemocniční baráky v centru města.

Ministr zdravotnictví David Rath se netajil obavami, aby nemocnice pojatá podle něj pro potřeby jedenácti tisíc obyvatel ze spádové oblasti Domažlicka trochu velkoryse, nevykazovala v budoucnu ztráty. Už při slavnostních projevech si neodpustil rady, jak vydělat na provoz.

„Bude potřeba nevyužívané prostory pronajímat, podobně jako to dělají v nemocnicích na Západě,“ řekl. Další rady udílel při prohlídce špitálu.

„Měli byste se pokusit nabízet výdělečné služby, třeba plastickou chirurgii. I když přilákat na Domažlicko kvalitní plastické chirurgy bude asi obtížné, oni mají přehnané nároky,“ debatoval s ředitelkou.

Ta ministra potěšila, když řekla, že už podobná jednání absolvovala. Ministra také zajímalo, zda přijala nové pracovníky. Záporná odpověď ho očividně potěšila. „Nepřibírali jsme, počet pracovníků zůstane na čísle 290,“ ujistila Výrutová.

Nová nemocnice přišla daňové poplatníky na 925 miliónů korun. Právě těm poděkoval ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nebýt toho, že poctivě plnili státní kasu, nebyla by nemocnice,“ řekl.

Jaroslav Veselý, Právo

V Domažlicích otevřeli nemocnici
Ohodnoťte tento článek!