Přejít na obsah

V Holicích už záchranka omezila provoz. Obce se bouří

zpět
15.8.2010
záchranka, sanitka, pohotovost
zvětšitzáchranka, sanitka, pohotovostZdroj: www.ambulanz-biel.ch

záchranka, sanitka, pohotovost | Zdroj: www.ambulanz-biel.ch

 

Lékaři k případům jezdí buď z Pardubic nebo z Vysokého Mýta. Starostové se obávají, že to nebude stačit.

Činnost holické záchranky byla od začátku měsíce srpna omezena, údajně proto, že je nedostatek lékařů. Veřejnost se na tento krok ale dívá s nedůvěrou. Svazek obcí Loučná se proti tomu veřejně ohradil a jeho zástupci předali hejtmanovi Pardubického kraje otevřený dopis.

Obávají se totiž toho, že nové opatření ohrozí pacienty. „Rozhodně to poškodí v první řadě pacienty, buď na zdraví, nebo v krajním případě na životě, nebude-li v dostižné době na blízku lékař,“ řekl předseda svazku Josef Ulrych.

Deník už informoval, že v Holicích je nyní místní posádka s lékařem k dispozici jen ve všední dny přes den. Ve večerních a nočních hodinách vyjíždí k pacientovi zdravotnický záchranář. V případě potřeby je vyslána také posádka s lékařem, ale jvyjíždí z Pardubic anebo z Vysokého Mýta.

Dispečer může na místo poslat lékaře

Lékař ale bude na místě včas, jak tvrdí ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje (ZZSPK) Pavel Svoboda.

„Ošetření bude lidem zajištěno stejně, na tom se nic nezmění. Když někdo zavolá na linku 155, vyškolení dispečeři ihned vyhodnotí, koho je na místo potřeba poslat, může to být tedy rovnou i lékař,“ uvedl Pavel Svoboda, který se veřejnost snaží uklidnit i tím, že záchranná služba sama raději nadhodnotí situaci a někdy raději pošle preventivně právě i lékaře.

Nový systém se nezmění

Hejtman Radko Martínek je tento týden na dovolené. Krajská radní odpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová řekla, že si dopis od Svazku obcí Loučná přečte a poté se k němu vyjádří. Nicméně systém měnit nebude.

„Jsme jeden z posledních krajů, který nemá takzvaný randevouz systém. Kromě Holic jezdí k pacientovi tříčlenné posádky, tedy i s lékařem,“ uvedla radní. Systém se zavádí pouze proto, že je nedostatek externích i kmenových lékařů u záchranné služby. A tlak na zavedení systému posádky bez lékaře bude stále vyšší. „Rozhodně nemáme nic proti Holicím,“ dodala radní.

Lidé mnohdy volají záchranku zbytečně

Také ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje potvrzuje, že zavedení stávajícího systému bylo nutné. „Lékařů už několik let ubývá, a to všude. Nejde jen o peníze, ty by se i daly sehnat, kdyby ale byli lékaři,“ vysvětlil Pavel Svoboda. Podle něho problém nedostatku lékařů ztěžuje i fakt, že práce na záchrance není vhodná pro každého. A lékaři, kteří se záchrankou vyjíždějí, pak podle Severy jezdí i zbytečně. „U dvou třetin volání na linku 155 je zbytečné, aby k případu jel lékař. Obvykle to zvládne vycvičený záchranář. Lidé navíc volají záchranku i kvůli malému říznutí či klíštěti,“ dodal Severa.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: V Holicích už záchranka omezila provoz. Obce se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V Holicích už záchranka omezila provoz. Obce se…

Komentáře

dalších 8 komentářů
Sestra a záchranář  | 16. 08. 2010 09:42

"pacient nikam nechce" ? tak není ohrožen na životě, nemusí volat ZZS a už vůbec požadovat lékaře na místo ... a systém úhrady za výjezd ZZS nelze zaměnovat s přímou personalní politikou na bedrech rozpočtu organizace ...

lékař jen malá drobnost  | 16. 08. 2010 08:45

Pacient musí vědět, že pokud si zavolá lékaře v noci domů(rýma,klíště..), ať RLP nebo praktika, tak to stojí hodně peněz, takže si to musí pořádně rozmyslet.Pokud zaplatí 30,- kč(praktik) nebo nic(RLP), tak je to špatně a jen hrajeme pingpong.Žádná jiná regulace nefunguje.Jediná ochrana proti vyhoření a zheužívání jak lékařů RLP, tak praktiků.

MSDF zkusim to ted vysvetli neemocialne, coz je tezke  | 15. 08. 2010 22:59

v tzv. zapadnich zemich to funguje tak, ze kazdy ma sveho obvodaka, zvaneho GP. Kdyz familie XY zavola ve 2 v noci, ze deda nejak divne chrci, tak prijede a provede peci dle stavu. GP ma ve dne objednane pacienty od cca 10-15 minut. Pokud vidi jejich problem na delsi hovor, pozada je slusne o pockani na konec ordinacnich hodin a tam se jim osobne venuje. ... Kuwa uz nepisu dal, vidim ze je praglu 11 hodi a tak to stejne nikdo nebude cist

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné