Přejít na obsah

V hradecké Hvězdě léčí klouby unikátní biologickou metodou

zpět
26.7.2010
koleno, kolena, rtg, rentgen
zvětšitkoleno, kolena, rtg, rentgenZdroj: www.wheelessonline.com

koleno, kolena, rtg, rentgen | Zdroj: www.wheelessonline.com

 

Centrum jednodenní chirurgie, které už osm let sídlí v královéhradeckém areálu Hvězda na Moravském Předměstí a má svoji pobočku i v Pardubicích, nabízí pacientům komplexní léčbu pohybového aparátu a zavedlo nový způsob biologické léčby.

Jak Právu řekl lékař Pavel Žďárský, jedná se o ACP - autologní kondiciovaná plazma -, což je nová biochirurgická metoda využívající hojivých účinků látek z vlastního těla pacienta.

„Klientovi odebereme asi deset mililitrů krve a přístrojově oddělíme plazmu obohacenou aktivovanými krevními destičkami, které obsahují růstové a protizánětlivé faktory. Ty následně aplikujeme na postižené místo, a takto cíleně léčíme zejména poškozené chrupavky u artrózy malých a velkých kloubů a řadu dalších diagnóz včetně sportovních úrazů,“ vysvětlil Žďárský.

Dodal, že ve světě je tato metoda používána asi dva roky, a i u nás je na vzestupu. Laicky řečeno, nespornou výhodou této léčby je skutečnost, že pomáhá zlepšit stav chrupavky, která se sama jinak obnovit nedá.

Nejde o zázračný lék

„Samozřejmě se nejedná o zázračný lék, ale výrazně rozšiřuje naše možnosti. Pokud však přijde člověk, jehož kloub je již zralý na náhradu, už zřejmě nepomůže ani tato léčba,“ upozornil lékař Rudolf Prix. A dodal, že častými klienty, u nichž je ACP aplikována, jsou například mladí sportovci, ale i starší pacienti s degenerativním onemocněním kloubu nebo pacienti po úrazech.

„Lidé sem přicházejí zejména s artrózou do určitého stadia, ale ACP je vhodná i pro úponovou bolest, jako jsou problémy s Achillovou šlachou, tenisovým nebo golfovým loktem. Další osvědčenou indikací je použití ACP po artroskopiích s peroperačním ošetřením chrupavek - mikrofraktury, návrty a následnou aplikací ACP k zlepšení hojivé potence kloubního povrchu,“ vyjmenoval Prix s tím, že se obvykle aplikují tři až pět injekcí do postiženého místa.

Vzhledem k tomu, že se jedná o novou metodu, pojišťovny ji zatím nehradí a je nutná účast pacienta. Lékaři v centru na Hvězdě kladou důraz na ambulantní režim.

„Je to progresivní směr léčby mnoha indikací. Pacient nemusí ležet v nemocnici a přitom u nás má komplexní služby - od vyšetření přes případný operační či artroskopický zákrok až po rehabilitaci. Vše pod jednou střechou,“ uvedl Žďárský, podle jehož mínění je v léčbě pohybového ústrojí důležitá právě komplexnost.

A také včasná návštěva lékaře. „Kdo řešení tohoto problému odkládá, může promeškat okamžik, kdy je léčba ještě relativně snadná a může se i vyhnout operaci. Je také zajímavé, že až třetina pacientů má jiný problém, než se původně domnívalo,“ uzavřel.


Autoři

Ludmila Žlábková, Právo

Související články

9.11. Otoky kloubů
8 příspěvků
6.4. Mnohočetný myelom Mnohočetný myelom
0 příspěvků

Komentovat článek: V hradecké Hvězdě léčí klouby unikátní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku V hradecké Hvězdě léčí klouby unikátní…

Komentáře

1 komentář
Eva Dotaz  | 13. 10. 2010 20:51

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Má babička je 87 let stará a léčí se na srdce i cukrovku.Má problém s artrozou v l. koleni.Rentgenové snímky neprokázaly zánět, nebo jiné poškození samotného kloubu, ale pouze nepřítomnost kloubního maziva.Bylo by možné léčit tento problém, právě touto autologní biologickou metodou?Vím, že se musí provést před touto léčbou artroskopie, která se dělá v celk. anestes. a to je pro babičku riskantní. Co provést toto vyšetření s epiduralem? Děkuji za odpověď. Eva

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné