V Hustopečích postaví kraj záchranářům novou základnu

Jihomoravský kraj chce zdravotní záchranné službě v Hustopečích vybudovat novou základnu, začít stavět by se mohlo příští rok. V novém zázemí bude mít prostor jedna výjezdní skupina záchranářů, počítá se ale i s případnou druhou. Podle předběžných odhadů vyjde stavba zhruba na 25 milionů korun, řekl novinářům krajský radní Milan Vojta (ANO).

Podmínky nynější základny v hustopečské nemocnici jsou podle Vojty nevyhovující, cílem je proto vybudovat kvalitní zázemí pro personál i stání pro auta. Nový objekt bude vizuálně i technicky podobný stavbám, které kraj v posledních letech záchranářům vybudoval například v Brně nebo ve Znojmě. „Vedle pracoven, skladů a dalšího zázemí pro zdravotníky budou k dispozici dvě garážová stání pro sanitní vozidla a box pro očistu a dezinfekci,“ uvedl Vojta, který má na starosti zdravotnictví. Na výjezdovém stanovišti chtějí umístit jednu zásahovou a jednu záložní sanitku.

Nové výjezdové středisko bude na místě garáží poblíž vrátnice v areálu hustopečské nemocnice, demolice garáží by měla být hotova v květnu. „Tyto objekty jsou v současné době neupotřebitelné pro provoz nemocnice a brání jejímu dalšímu rozvoji,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Provoz nového stanoviště chtějí zahájit během dvou let. Stará základna bude sloužit jiným účelům.

V Jihomoravském kraji je nyní přes 20 výjezdových záchranných stanic, kraj plánuje rekonstrukce i postavení nových. „Někde jsou ty podmínky tak nevyhovující, že máme jednu místnost pro záchranáře a auto stojí venku,“ řekl Vojta. Další záměry mají se základnami v Šumném, ve Veselí nad Moravou, Kyjově a Mikulově. Zahájení těchto staveb by chtěli stihnout do poloviny roku 2020, při financování se počítá s evropskými fondy i úvěrem z Evropské investiční banky.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!