Přejít na obsah

V IKEM vznikla petice na podporu dvou lékařů nepřijatých zpět

zpět
27.2.2011
podpis
zvětšitpodpisZdroj: www.pflegenzuhause.com

podpis | Zdroj: www.pflegenzuhause.com

 

Odboráři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) sepsali petici proti rozhodnutí vedení nemocnice nepřijmout zpět dva lékaře kliniky transplantační chirurgie, kteří se připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme.

Lékař David Klein ČTK sdělil, že jemu a ještě dalšímu lékaři dnes personální oddělení oznámilo, že nereflektuje na jejich žádosti o stažení výpovědí. Místní odborová organizace proto začala sbírat podpisy lékařů pod petici, podle níž postoj nemocnice porušuje dohodu mezi protestujícími a ministrem zdravotnictví. Reakci vedení IKEM se ČTK nepodařilo získat.

„Žádosti všech ostatních lékařů, kteří v rámci výzvy výpovědi podali, přitom nemocnice přijala. Klinika neprochází žádnou restrukturalizací, nemá za nás náhradu, ani na naše místa nevypsala výběrové řízení. Personální náměstek nám výpovědi předal bez udání důvodu,“ uvedl Klein.

Podle dohodnutého memoranda ministerstvo vyzvalo ředitele nemocnic, aby vedení fakultních a dalších státních nemocnic přijalo lékaře po stažení výpovědí zpět, pokud nebudou jejich místa už obsazena.

Podle petice je druhým z lékařů, které nechce vedení IKEM vzít zpět, Ivan Matia, který se loni angažoval při odhalení údajného plagiátorství. Pře souvisela s konkurzem na místo šéfa transplantační chirurgie IKEM. Matia a další mladý vědec Peter Baláž z týmu přednosty Miloše Adamce, který se o místo znovu ucházel, zveřejnili, že druhý z uchazečů Jiří Froněk opsal jejich vědeckou práci. Froněk nařčení odmítl.

Podle serveru iDnes.cz se Matia domnívá, že se mu nemocnice nyní mstí. „Jsem přesvědčený, že nemocnice odmítla mou výpověď vzít zpět právě kvůli této události. Tím, že jsem poukázal na plagiát, jsem jim narušoval plán, který tam byl,“ řekl serveru Matia.

Za doktory IKEM se postavil i odborový předák Martin Engel. „Podobné jednání, kdy je lékařům bezdůvodně bráněno v návratu na jejich původní místa, nelze vnímat jinak než jako snahu zpochybnit legitimnost memoranda a exemplárně potrestat ty, kteří se snažili upozornit na neutěšené poměry v českém zdravotnictví a konkrétní problémy nemocnice,“ uvedl v tiskové zprávě. Odbory podle něho budou žádat o vysvětlení situace ředitele nemocnice Jana Malého.

Po dohodě vlády s protestujícími lékaři na zvýšení platů na oplátku za jejich návrat většina doktorů v tomto týdnu výpovědi stáhla. Někteří šéfové nemocnic však nechtějí přijmout zpět všechny své dosavadní zaměstnance ve výpovědi, což se stalo i Engelovi. Muž, který se stal tváří lékařské revolty, dostal nicméně řadu jiných nabídek a na svůj návrat do pražské vinohradské nemocnice rezignoval. Problém s návratem měli také lékaři nemocnice v Uherském Hradišti. Dnes se s vedením zařízení dohodli, souhlasili s podmínkou, že přijdou o příspěvek za věrnost, který nemocnice vyplácí formou příspěvku na penzijní připojištění. Ředitel nemocnice původně požadoval, aby doktoři prošli přijímacím řízením. V souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme výpověď podalo 46 tamních lékařů, tedy asi 26 procent. Nemocnice byla jediná v Česku, která nechtěla akceptovat stažení výpovědí ve velkém.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V IKEM vznikla petice na podporu dvou lékařů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V IKEM vznikla petice na podporu dvou lékařů…

Komentáře

další 3 komentáře
K. úřad práce?  | 27. 02. 2011 13:27

Na klinice transplantační chirurgie čekali asi 10 měsíců než se jim někdo přihlásil na inzerát (a to by ty doktory na inzerát potřebovali minimálně 4)! Teď je inzerát samozřejmě stažený, aby to nerušilo restrukturalizaci.

Samot Petice  | 27. 02. 2011 12:58

Děkujeme, odcházíme- na Úřadu práce čeká 20 lidi na jeno místo ať se přidají a sepišou petici na místě.

fgaerg grea  | 27. 02. 2011 12:27

poslechněte si ČT zprávy 26.2.z Irska v krizi a běžte z tohodle svnčíku pryč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné