V Jihlavě otevřeli kardiocentrum, první na Vysočině

Titulní obrázek

Záchranáři už nebudou muset vozit desítky pacientů s akutním onemocněním srdce z Vysočiny do nemocnic sousedících krajů. Privátní společnost dnes otevřela v jihlavské nemocnici kardiocentrum. Kromě akutních operací bude v centru prováděno i invazivní vyšetření pacientů s různými onemocněními srdce…

řekl předseda představenstva společnosti Kardiocentrum CZ Aleš Mokráček.

Vysočina byla posledním krajem, kde kardiocentrum scházelo. Náběh na jeho plnou kapacitu bude několikaměsíční. S akutními problémy, zejména infarktem, pacienty na pracoviště přiveze rychlá záchranná služba, pokud půkde o chronické potíže, musí je na pracoviště doporučit obvodní lékař, případně internista či místní kardiolog. Může jít především o ischemickou chorobu srdeční, chlopenní a strukturální vady srdce, srdeční slabost či onemocnění aorty.

Zprovozněním pracoviště by podle odborníků měla úmrtnost pacientů klesnou na zhruba čtyři procenta; dosud desítky pacientů ročně umíraly před branami nemocnic, protože se na kardiointervenční pracoviště nedostaly včas.

Naprostá většina pacientů kardiocentra bude následně hospitalizována v jihlavské nemocnici. Ta musela provést na interně úpravy za zhruba 20 milionů korun. Pro kardiologii tam bude vyčleněno 54 ze 124 lůžek.

V kraji Vysočina se každoročně vyskytne 2350 pacientů s vážným podezřením na akutní koronární syndrom a u 1000 z nich se právě probíhající srdeční infarkt skutečně prokáže. Asi 350 pacientů s akutním srdečním infarktem je ve velmi těžkém až kritickém stavu. Dalších přibližně 700 pacientů je akutním srdečním infarktem bezprostředně ohroženo.

Kardiointervenční pracoviště, jež bude sloužit diagnostickým a léčebným úkonům, je podle Mokráčka špičkově vybaveno. Společnost do něj investovala 30 milionů korun. Chirurgické zázemí bude mít v okolních fakultních nemocnicích.

ČTK

V Jihlavě otevřeli kardiocentrum, první na Vysočině
Ohodnoťte tento článek!