V jihočeských nemocnicích se loni narodilo o 248 dětí méně

Ilustrační foto; miminko, porod, novorozenec

V jihočeských nemocnicích se loni narodilo 6292 dětí. Je to o 248 méně než v roce 2012. Na svět v Jihočeském kraji loni přišlo 97 dvojčat. Vyplývá to ze statistiky Perinatologického centra Nemocnice České Budějovice, které je jediným akreditovaným a vysoce specializovaným pracovištěm svého druhu v regionu.

„Spádovou oblastí našeho perinatologického centra jsou vedle celého jihočeského regionu také hraniční oblasti Plzeňského kraje a kraje Vysočina,“ uvedl primář českobudějovického gynekologicko-porodnického oddělení Petr Sák.

Meziroční pokles porodů zaznamenaly nemocnice v Českých Budějovicích, Strakonicích a Jindřichově Hradci. Více dětí se v porovnání s rokem 2012 loni narodilo v Českém Krumlově, Písku a Táboře. Stejnou statistiku v obou letech evidovali v prachatické nemocnici.

Loni v jihočeských zdravotnických zařízení přišlo na svět 24 mrtvých dětí a osm dětí zemřelo hned po porodu. V celkovém objemu porodů to představuje 5,1 promile. Průměr ve vyspělých zemích světa činí v této statistice pět až deset promile.

„Dětí s porodní váhou do 1000 gramů se loni narodilo 54. Z toho 50, tedy 93 procent, v českobudějovické nemocnici. Stále přibývá počet rizikových těhotenství, což souvisí jednak s postupně rostoucím věkem rodiček, ale i různými druhy onemocnění. Rodí u nás ženy postižené kardiovaskulárními chorobami, diabetem a podobně,“ řekl Sák.

Ročně je na českobudějovickém gynekologicko-porodnickém oddělení hospitalizováno v průměru 5500 pacientek, jeho ambulancí projde dalších přibližně 25.000 žen.

Ohodnoťte tento článek!