V Kadani mají první babybox na severu Čech

Titulní obrázek

Porodnice v Kadani na Chomutovsku nabídla v pátek matkám, které nechtějí nebo nemohou vychovávat své dítě, alternativní řešení. Podle ředitele Josefa Maška se nemocnice snaží snížit počty nechtěných dětí, které končí v kontejnerech…

„Nabízíme celou škálu služeb péče o dítě. Babybox je jejím rozšířením, reakcí na prostředí, v němž žijeme. Je to možnost, jak se matka může civilizovaně vypořádat s problémem nechtěného dítěte a přitom mu dát šanci na lepší život,“ řekl Právu Mašek.

Zatím jsou v republice babyboxy tři a zachránily už pět dětí. Odborníci číslo považují za vysoké, v Evropě se ve schránkách objevuje dítě průměrně jednou za rok.

Babyboxy jsou vyhřívané schránky. Čidla a speciální kamera upozorní personál lékařského zařízení na přítomnost dítěte. Po vložení novorozence do schránky se box uzavře.

Kadaňská nemocnice vede boj o životy nechtěných dětí už dlouho. Nabízí například možnost anonymního porodu. Matka, která nemusí oznámit osobní údaje, po porodu nechá dítě v nemocnici.

Novorozenec se může do několika týdnů dostat do nové rodiny. V loňském roce však požádala o anonymní porod jediná žena, a to z Mostecka. Nakonec si to rozmyslela a údaje poskytla. Dítě nabídla k adopci.

V severních Čechách končí ročně desítky dětí v kojeneckých ústavech. Loni nepoznalo máminu náruč 115 miminek. Do náhradní rodinné péče se jich dostalo jen 72.

Právo

V Kadani mají první babybox na severu Čech
Ohodnoťte tento článek!