Přejít na obsah

V Kadani mají první babybox na severu Čech

zpět
4.6.2007

Porodnice v Kadani na Chomutovsku nabídla v pátek matkám, které nechtějí nebo nemohou vychovávat své dítě, alternativní řešení. Podle ředitele Josefa Maška se nemocnice snaží snížit počty nechtěných dětí, které končí v kontejnerech...

„Nabízíme celou škálu služeb péče o dítě. Babybox je jejím rozšířením, reakcí na prostředí, v němž žijeme. Je to možnost, jak se matka může civilizovaně vypořádat s problémem nechtěného dítěte a přitom mu dát šanci na lepší život,“ řekl Právu Mašek.

Zatím jsou v republice babyboxy tři a zachránily už pět dětí. Odborníci číslo považují za vysoké, v Evropě se ve schránkách objevuje dítě průměrně jednou za rok.

Babyboxy jsou vyhřívané schránky. Čidla a speciální kamera upozorní personál lékařského zařízení na přítomnost dítěte. Po vložení novorozence do schránky se box uzavře.

Kadaňská nemocnice vede boj o životy nechtěných dětí už dlouho. Nabízí například možnost anonymního porodu. Matka, která nemusí oznámit osobní údaje, po porodu nechá dítě v nemocnici.

Novorozenec se může do několika týdnů dostat do nové rodiny. V loňském roce však požádala o anonymní porod jediná žena, a to z Mostecka. Nakonec si to rozmyslela a údaje poskytla. Dítě nabídla k adopci.

V severních Čechách končí ročně desítky dětí v kojeneckých ústavech. Loni nepoznalo máminu náruč 115 miminek. Do náhradní rodinné péče se jich dostalo jen 72.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: V Kadani mají první babybox na severu Čech

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné