V Karviné museli zavřít část plicního oddělení

Kvůli odchodu primáře musela karvinská nemocnice snížit počet lůžek na plicním oddělení o polovinu. Služby oddělení potřebují tisíce ohrožených horníků. Na problémovou situaci upozornili tento týden zastupitelé města. Varují, že v regionu žije množství horníků, kteří potřebují kvalitní léčbu dýchacího ústrojí…

Náměstek ředitele karvinské nemocnice Jan Ondruch zástupcům města řekl, že museli oddělení omezit, protože jeho primář odešel do privátního sektoru.

„Bohužel nám chybějí lékaři se dvěma atestacemi, které nemůžeme sehnat,“ přiznal.

Městský zastupitel Josef Adámek (KSČM) upozorňuje, že se město bez kvalitního plicního oddělení neobejde.

„Pracují tady tisíce havířů, kteří mají kvůli prašnosti pod zemí problémy s plícemi,“ podotkl. Jeho kolega Jan Schmid navíc varoval, že po odchodu primáře utrpěla odbornost oddělení.

Vedoucí oddělení zdravotní péče krajského úřadu Hana Buryová poznamenala, že když zjistí, že nemocnice nemá dostatečný počet erudovaných lékařů, musí oddělení zavřít. Podle náměstka ředitele nemocnice by mohli krizovou situaci vyřešit lékaři ze Slovenska.

„Máme příslib dvou slovenských doktorů. Potom by se mohlo oddělení vrátit do původního 60lůžkového stavu,“ uvedl.

V karvinském regionu jsou ještě dlouhodobé problémy s kožním oddělením, které už rok a půl nefunguje. „Projeli jsme celou republiku, ale nikde se nepodařilo lékaře na kožní oddělení získat,“ konstatoval náměstek ředitele. „Kožní oblast je velmi problematická všude, ale v současné době ji lze řešit ambulantně,“ poznamenala Buryová.

Radim Kijonka, Právo

Ohodnoťte tento článek!