V kauze Diag Human hrozí další žaloba

Švýcarský advokát Diagu Marco Del Fabre v těchto dnech připravuje společnou žalobu na český stát a firmu Novo Nordisk. Žaloba by mohla pro Česko vyústit ve vyplacení dalšího odškodného z kapes daňových poplatníků za nařčení Diagu z neserióznosti a poškození dobrého jména…

Přehmaty českých politiků v kauze Diag Human mohou přijít stát draho. České republice hrozí, že kvůli neuváženým vyjádřením některých poslanců bude muset zřejmě brzy čelit další žalobě a vyplácet další odškodné.

Diag se totiž nyní cítí poškozen tvrzením členů sněmovní vyšetřovací komise, že dánský Novo Nordisk s ním ukončil spolupráci kvůli nesplaceným dluhům.

Předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD) přivezla před několika týdny z Dánska dokument, který měl podle ní a některých dalších politiků dokázat, že Diagu nevznikla škoda kvůli pomlouvačnému dopisu exministra zdravotnictví Martina Bojara, jak rozhodli arbitři, ale kvůli nesplaceným pohledávkám.

Z dokumentu, jehož kopii má Právo k dispozici a část z něj se objevila i na televizních obrazovkách, nic podobného nevyplývá. Podle oslovených právníků nemůže tento papír ani minimalizovat škody pro stát v arbitráži, natož zvrátit spor.

Klíč drží Nordisk

Podle informací Práva připravuje švýcarský advokát Diagu Marco Del Fabre v těchto dnech společnou žalobu na český stát a firmu Novo Nordisk, která by mohla pro Česko vyústit ve vyplacení dalšího odškodného z kapes daňových poplatníků za nařčení Diagu z neserióznosti a poškození dobrého jména.

A to v situaci, kdy stát stejné firmě už 327 miliónů korun loni zaplatil a další miliardové hrozbě stále čelí.

Klíčovým momentem pro další postup švýcarských právníků bude, zda vůbec a případně jak jim vedení Novo Nordisku odpoví na dopis, v němž se ptají na pozadí návštěvy Šedivé v Dánsku.

Odpověď požadují do 23. července. V textu dopisu se Fabre mimo jiné dožaduje odpovědi, zda vedení Nordisku české poslankyni skutečně potvrdilo, že za přerušením spolupráce v roce 1992 byly dluhy Diagu a že tyto závazky nejsou dodnes splaceny, jak poslanci naznačovali.

Ve světě velkého byznysu je navíc velmi neobvyklé předávat třetí straně jakékoli podklady o transakcích s obchodním partnerem, byť s bývalým, bez jeho jasného svolení.

Vedení Nordisku po medializaci dokumentu v Česku znervóznělo, protože s takovým rozsahem vůbec nepočítalo. V sázce může být totiž i jeho pověst.

Nedávné mediální výstupy domácích politiků byly o to překvapivější, že doposud většinou striktně odmítali veřejnost podrobně o celé kauze informovat s odkazem na závazek mlčenlivosti.

„To, že k přerušení spolupráce došlo kvůli dluhu a také jiným skutečnostem, nikoli kvůli dopisu ministra Bojara, nám sdělilo vedení Novo Nordisku,“ řekla Šedivá.

Jakub Svoboda, Právo

Ohodnoťte tento článek!