V kauze Krajské zdravotní vypovídali obžalovaní, vinu odmítají

Výpověďmi dalších obžalovaných pokračovalo v pátek u ústeckého okresního soudu hlavní líčení v kauze údajně předražených zakázek a přístrojů Krajské zdravotní. Někdejší technicky provozní náměstek společnosti Miloslav Řehák vinu odmítl, stejně jako tehdejší člen představenstva a současný generální ředitel společnosti Petr Fiala.

Před soudem stojí pět bývalých i současných manažerů společnosti, která sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, kromě Řeháka a Fialy ještě René Budjač, Tomáš Indra a Eduard Reichel. Státní zástupkyně je viní z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun.

Případ nákupů přístrojového vybavení za více než 400 milionů korun sahá do roku 2008. Krajská zdravotní na něj získala dotaci z ROP Severozápad. Podle žalobce manažeři stanovili taková kritéria veřejné zakázky, která vedla k účasti jediného soutěžitele, a to konsorcia firem Hospimed a Puroklima.

Podle žalobkyně mohla Krajská zdravotní vypsat soutěže na zakázky sama a levněji. Škodu státní zastupitelství vyčíslilo na 82 milionů korun. Všichni obžalovaní už dříve vinu odmítli. Tvrdí, že Krajská zdravotní v roce 2008, kdy se dotace z ROP Severozápad rozebíhaly, neměla kapacity na to, aby žádosti a zakázky dělala sama. Najímala si proto advokátní kanceláře a specializované firmy.

Fiala označil celou obžalobu za vykonstruovanou. „Ničeho z toho, co je nám kladeno za vinu, jsem se nedopustil a věřím, že k tomuto závěru dospěje i soud,“ řekl Fiala ve své výpovědi. Chyby v zakázce na přístroje podle něj nenašel ani ROP Severozápad, který Krajské zdravotní techniku proplatil. Obnova přístrojového vybavení byla podle Fialy pro nemocnice nezbytná, hrozilo totiž, že by kvůli nedostatečnému vybavení přišla o peníze od zdravotních pojišťoven, které by přestaly některé výkony proplácet.

Řehák společně s primáři jednotlivých oddělení zpracovával soupis vybavení, které bylo potřeba obměnit. Tvrzení obžaloby, že podmínky dotace byly diskriminační, Řehák odmítl. „Problém u kvalifikačních předpokladů neshledal ani antimonopolní úřad,“ řekl u soudu Řehák. Bývalý náměstek zároveň zpochybnil závěry znaleckého posudku, o který obžaloba opírá údajné předražení. Podle Řeháka znalci nepracovali se všemi daty. Závěry posudku zazní u soudu v dalších dnech.

Kromě podezření z předražených přístrojů se obžaloba týká i sedmi výběrových řízení na poradce při přípravě dotačních žádostí. Krajská zdravotní platila za každou pět až šest milionů, podle žalobkyně byla maximální cena každé 300.000 korun. Tím měla vzniknout škoda 38,5 milionu. „Ve výběrovém řízení byly firmy z celé České republiky a žádná z nich, včetně těch, které byly ze soutěže vyřazeny, nepodala takovou nabídku,“ uvedl Řehák.

Hlavní líčení bude pokračovat příští týden, vypovídat by měli svědci. Znalecký posudek, který je jedním z klíčových důkazů obžaloby, na programu zatím není.

Ohodnoťte tento článek!