V komisi k reformě zdravotnictví chybí zástupci tří stran

Titulní obrázek

„Zatím máme potvrzena pouze jména od KDU-ČSL a Strany zelených,“ řekl Právu koordinátor komise, které se odborně říká Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví, Ondřej Mátl. Vláda přitom projekt schválila už před měsícem…

Reforma zdravotnictví zřejmě příliš netrápí některé parlamentní strany. Ač už měly dát své zástupce do komise, která by reformu zdravotnictví připravila, stále je ČSSD, ODS a KSČM nenominovaly.

„Zatím máme potvrzena pouze jména od KDU-ČSL a Strany zelených,“ řekl Právu koordinátor komise, které se odborně říká Kulatý stůl k budoucnosti financování českého zdravotnictví, Ondřej Mátl. Vláda přitom projekt schválila už před měsícem.

Kromě politiků, představitelů krajů a obcí, reprezentantů odborných společností, zástupců pacientů, se i občané mohou vyjádřit k reformě zdravotnictví.

„Veřejná diskuse je otevřená a každý, kdo cítí potřebu se k transformaci vyjádřit, může tak udělat na naší internetové stránce,“ informoval Mátl.

Prvním výstupem Kulatého stolu má být zpráva o stavu vývoje a výhledu českého zdravotnictví, a to letos v listopadu.

Na ni pak naváže již koncepční zpráva o budoucnosti financování zdravotnictví. Ta by měla být do čtrnácti měsíců.

Komise bude zveřejňovat na webu otázky na aktuální téma. Ta první už mapuje, v čem je největší riziko pro české zdravotnictví. „Podle prvních odpovědí jsou to politická rozhodnutí,“ poznamenal Mátl.

ČSSD už dříve oznámila, že se s největší pravděpodobností komise nezúčastní. „Na budoucnost zdravotnictví máme diametrálně odlišné názory než ODS. Těžko tedy může dojít k nějakému rozumnému závěru,“ řekl Právu stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Kdo má zasedat u Kulatého stolu

KDU-ČSL a Strana zelených již své zástupce do rozhodovacího i odborného týmu jmenovaly. Jsou to:

* KDU-ČSL: Josef Janeček -bývalý poslanec, Jiří Carbol – poslanec, Vladimír Říha – bývalý poslanec, Tom Philipp – lékař Thomayerovy nemocnice.

* Strana zelených: Džamila Stehlíková – ministryně, Olga Zubová – poslankyně, Jaroslav Smutný – lékař, Jarmila Skopová – lékárnice, oba členové sekce zdravotnictví a sociální uvedené strany. * KSČM dosud oficiálně své zástupce nejmenovala, ale již dříve oznámila, že to bude Soňa Marková – poslankyně, Oldřich Nápravník -člen sekce zdravotnictví a Leoš Navrátil, vysokoškolský učitel.

* ODS také dosud své zástupce nejmenovala, ale měl by to být ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Platí vláda

Profesionálních pracovníků Kulatého stolu je šest a platí je vláda. Do konce roku na jejich práci a vydání publikace o českém zdravotnictví uvolnila dva milióny korun. Technické zázemí a kanceláře poskytlo ministerstvo zdravotnictví.

Václav Pergl, Právo

V komisi k reformě zdravotnictví chybí zástupci tří stran
Ohodnoťte tento článek!