V kraji povládne ČSSD s ODS

Titulní obrázek

Otázka placení poplatků za pacienty v nemocnicích na jižní Moravě, která bránila vzniku krajské koalice mezi ČSSD a ODS, je vyřešená. Občanští demokraté nakonec souhlasili s podmínkami, které si sociální demokracie určila, a v úterý spolu lídři obou stran podepsali koaliční dohodu. „Občanští demokraté chtěli, aby placení poplatků bylo sladěné se zákony a také s rozhodnutím antimonopolního úřadu a s tím jsme souhlasili,“ uvedl po pondělním jednání budoucí jihomoravský hejtman Michal Hašek…

Obě strany se také shodly na všech ostatních programových bodech. „Sociální demokracie prosadila všechny svoje zásadní body z programu, které slíbila voličům. Samozřejmě jsme souhlasili i s návrhy ODS. Například s rozvojem výstavby klíčové infrastruktury v kraji. Třeba silnice R52 či R43,“ doplnil Hašek. Dodal, že se s ODS také dohodl na tom, že nebudou privatizovat krajské nemocnice ani sociální ústavy. Strany chtějí také na krajském úřadě udělat ekonomický a personální audit.

Podle úterní dohody by měla v nové krajské radě ČSSD obsadit sedm křesel a ODS zbývající čtyři. Náměstkyní hejtmana a tedy druhou nejmocnější personou kraje se má stát zástupkyně ODS Anna Procházková z Břeclavi, která dělala náměstkyni již Stanislavu Juránkovi.

„Krajská politika je o něčem jiném než politika na celostátní úrovni. Je to o konrétních věcech, na kterých jsme se shodli, o programu. Jako zradu na voličích proto uzavření koalice se sociálními demokraty rozhodně nevnímám,“ reaguje Procházková na hlasy kritiků.

V krajské radě má usednout společně s břeclavským lékařem Oldřichem Ryšavým z ČSSD. Ten má mít podle koaliční dohody na starosti zdravotnictví. „Sice jsme většinou byli na opačné straně, ale žádné problémy jsme spolu nikdy neměli. Naopak, spíše nás na řadu věcí v Břeclavi spojovaly podobné názory. Proto v naší spolupráci nevidím problém. Do zdravotnictví se mu míchat určitě nebudu,“ smála se Procházková.

Už v pondělí se Hašek sešel také se zástupci ostatních stran a nabídl jim některé posty ve výborech a komisích. „Nikdy v minulých osmi letech nedostaly opoziční strany takový prostor k uplatnění jako nyní,“ tvrdí Hašek.

Zástupci lidovců však tuto nabídku sociálních demokratů jako velkorysou neberou. „Nabídli nám některé posty předsedů komisí rady, což jsme jako opoziční strana nepovažovali za dobré. Celou dobu jsme čekali, až nás ČSSD vyzve ke koaličnímu jednání. To se nestalo. Nyní jsme tedy v opozici a budeme se tak i chovat,“ vysvětlil jeden ze členů vyjednávacího týmu lidovců František Adamec.

Dodal, že podle něj koalice Jihomoravanům neprospěje. „Určitě je to dobrý obchod pro zástupce obou stran, ale není to dobrý obchod pro voliče. Uvidím, zda koalice vydrží vládnout celé čtyři roky. Přece jenom se jedná o strany z opačného politického spektra,“ podotkl Adamec.

Rozdělení křesel i kompetencí v radě by mělo potvrdit páteční ustavující zasedání krajského zastupitelstva. Na něm noví zastupitelé zvolí radní, hejtmana a jeho náměstky.

Michal Kárný, Michal Šupáloek, Nový život

V kraji povládne ČSSD s ODS
Ohodnoťte tento článek!