Přejít na obsah

V krajské nemocnici to opět vře

zpět
5.2.2010
lékař, stetoskop, zdravotnictví
zvětšitlékař, stetoskop, zdravotnictvíZdroj: www.planet.wissen.de

lékař, stetoskop, zdravotnictví | Zdroj: www.planet.wissen.de

 

Co by se stalo, pokud by lékaři Karlovarské krajské nemocnice (KKN) začali striktně dodržovat zákoník práce a vypověděli smlouvu o přesčasové práci? Zřejmě by zkolabovala některá oddělení a významně by se omezila poskytovaná péče. Přesto o tomto kroku Lékařský odborový klub uvažuje.

„Současné vyjednávání o kolektivní smlouvě na rok 2010 s vedením KKN už delší dobu nevede k žádnému výsledku a management se zříká odpovědnosti požadavky odborů řešit,“ uvedl Peter Igaz, předseda místní organizace Lékařského odborového klubu v Karlových Varech.

Vedení KKN nechce reagovat ani na požadavek zdravotníků na zavedení šestnáctitřídní tabulky pro odměňování, kterou jim přislíbilo už na rok 2009, a pro letošní rok jim navíc hodlá snížit platy o tři až pět procent.

Vedení KKN i Karlovarský kraj ale argumenty lékařů odmítají s tím, že nemůžou rozdávat to, co nemají. „Výnosy meziročně klesají kvůli hospodářské krizi. Navýšení mezd musí být kryto navýšením výnosů od zdravotních pojišťoven, ovšem v letošním roce nás čeká snížení těchto výnosů. Musíme počítat s tím, že srážky budou činit až 3,5 procenta,“ vysvětlil Jiří Fojtík, generální ředitel KKN.

„Nedivím se odborářům, že jsou nespokojeni, protože na začátku vyjednávání jsme nabízeli lepší podmínky. Ze zákona jsme ale jako vedení nemocnice povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůžeme zvyšovat platy na úkor úhrad za léky nebo zdravotní materiál,“ zdůraznil ředitel.

Podle Fojtíka by vypovězení smluv o přesčasové práci lékařů mělo na nemocnici skutečně negativní provozní dopady. „To by byla mezní situace. Pacient by ale neměl sloužit jako rukojmí ke kolektivnímu vyjednávání,“ dodal.

Podle Igaze je ale nezbytné, aby zdravotníci byli placeni jako státní úředníci a aby management, ať krajský či soukromý, respektoval alespoň základní pravidla v odměňování zdravotníků. „To chápeme jako stabilizační signál pro personál nemocnic v době, kdy nemocnice musejí redukovat péči pro nedostatek zdravotníků. Toto odměňování doporučuje také Ministerstvo zdravotnictví s cílem zamezit odlivu kvalifikovaných lékařů,“ uvedl Peter Igaz.

Podle něj se dlouhodobě opomíjí chronický nedostatek lékařů, což s sebou nese obrovské zatížení zdravotníků, které přesahuje zákonnou normu. „V případě trvajícího odporu k našim požadavkům budeme nuceni přistoupit k vypovězení smluv o přesčasové práci,“ zopakoval.

Krajský radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD) by rád lékařům vyšel vstříc a přidal jim, ale i on tvrdí, že není z čeho.

„Oficiálně jsem Lékařským odborovým klubem nemocnice nebyl informován o průběhu vyjednávání k nové kolektivní smlouvě ani o stanovisku lékařů. Ti předali své vyjádření médiím, nikoliv vedení Karlovarského kraje, od kterého ale z rozpočtu žádají finance na lepší platové ohodnocení. Vzhledem k ekonomické situaci světové i místní může Karlovarská krajská nemocnice zajistit finanční podmínky pro personál v rozsahu minulého roku, protože i avizované příjmy od pojišťoven zřejmě pro letošek poklesnou o tři procenta,“ uvedl.

Dodal, že nová kolektivní smlouva by měla být uzavřena do konce března. „Pokud nedojde k dohodě a lékaři nebudou ochotni sloužit přesčasové hodiny jako dosud, bude muset nemocnice fungovat v nouzovém režimu, tedy například bez slušně placených pohotovostních služeb. Jen připomínám, že když se někteří z lékařů angažovali v krajských volbách, měřili během kampaně tlak lidem na požádání. Ty samé lidi by teď vystavili nouzovému fungování nemocnice?“ konstatoval krajský radní pro zdravotnictví.


Autoři

Ivana Kalinová, Regionální deník

Komentovat článek: V krajské nemocnici to opět vře

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V krajské nemocnici to opět vře

Komentáře

dalších 16 komentářů
VK doktori KV  | 8. 02. 2010 13:40

Dokud budeme takto ("každý kope za sebe, odbory jsou fuj") uvažovat, vyšších odměn a lepších pracovních odmínek se nedoberem.

katango doktori KV  | 7. 02. 2010 10:56

No a jak byste si představoval,že lékaři mají postupovat ? Každý sám za sebe půjde žebrat o vyšší plat - podle mne je to na pytel. V jednotě je více síly.Mimoto doktoři byli slušní - nebo předpodělaní - už příliš dlouho.Samé řeči a tom,jak je naše práce potřebná,ale jak zrovna nejsou peníze,o nutnosti udržet sociální smír,nejdřív hospodářský růst,ale to se muselo investovat jinam,teď zase krize a stagnace,což se taky dost hodí.Já už jsem z toho po CMP vypadla,ale i pokud se uzdravím,pro české zdravotnictví tak,jak je teď,nehnu jediným prstem.To bych si tu pazouru musela urazit.

Josef doktori KV  | 7. 02. 2010 09:52

Nikoliv, neznám v našich řadách rozmařilé milionáře a a snaha zvýšit si výdělek je zcela legitimní. Jsme hůře odměňovaní než některé profese, jejiž společenský impakt je často i menší. Používáním odborů však sami otupujete osobitost povolání, odbory v té podobě jak jsou praktikovány v KV patří do fabrik, nikoli do nemocnice. Krom toho tuším, že LOK ve Vaší nemocnici již dávno nevystupuje v tradiční roli, ale projikuje se do vedení nemocnice a má ambice politické síly. Nabízí se postupovat čistě profesně a s důrazem a osobitost kvalifikace, odbory Vaše oprávněné požadavky proletarizují, Vaše nároky na vyšší odměnu jsou dány však jedinečností Vašich osobností a profesní kvalifikace a věřím, že v mnoha případech jsou Vaše nároky oprávněné, ale patrně ne ve všech jak by to rádi viděly odbory. Závěrem naše povolání by mělo produkovat slušný a zasloužený výdělek a současně má být i koníčkem, jedno bez druhého- a v obou směrech- je však těžko možné.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné