V Krajské zdravotní skončil ředitel Reichelt, pověřeným je Fiala

křeslo, výpověď

Představenstvo Krajské zdravotní (KZ) dnes odvolalo společnosti ředitele Eduarda Reichelta. Na začátku září jeho odchod doporučila rada kraje jako valná hromada Krajské zdravotní. Pověřeným ředitelem bude ekonomický náměstek a předseda krajské ODS Petr Fiala.

Novinářům to na tiskové konferenci oznámili členové představenstva. Krajská zdravotní je akciovou společností Ústeckého kraje, spravuje pět velkých nemocnic v regionu.

„Jedním z důvodů byl dlouhodobě negativní obraz Krajské zdravotní na veřejnosti,“ řekl novinářům předseda představenstva a předseda krajské ČSSD Radek Scherfer. Společnost také začne připravovat vypsání výběrového řízení na nového ředitele. „Ve středu jdeme na jednání rady kraje a začneme připravovat podklady,“ dodal Scherfer.

„Vycházíme z dlouhodobé nespokojenosti s tím, jak minulý ředitel Krajskou zdravotní řídil. Není to žádný velký problém, ale řada drobnějších prohřešků. Dávali jsme mu šanci, aby se na své manažerské pozici zlepšil,“ vysvětlil místopředseda představenstva Ladislav Drlý (KSČM). Například podle něj Reichelt už od května věděl, že ho chce policie obvinit, představenstvo ale informoval až na konci června.

Společně s dalšími čtyřmi členy bývalého představenstva čelí Reichelt podezření, že společnosti způsobili škodu 82 milionů korun při uzavírání zakázky na nákup zdravotní techniky. O dalších 38 milionů kvůli nim společnost přišla v souvislosti s výběrovými řízeními na expertní poradce při přípravě dotačních žádostí.

Krajská zdravotní je právě kvůli způsobu zadávání veřejných zakázek často kritizovaná, obdržela už i několik pokut od antimonopolního úřadu. Soudí se kvůli nim i s ministerstvem financí, napadla žalobou i rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Peníze by měla vracet i Regionálnímu operačnímu programu Severozápad.

Fiala jako pověřený ředitel se chce proto právě na ně soustředit. „Je potřeba dát větší akcent na veřejná otevřená výběrová řízení a revizi smluvních vztahů,“ řekl novinářům. Důležité je podle něj také stabilizovat hospodaření společnosti, která letos kvůli úhradové vyhlášce a zvýšení daně z přidané hodnoty přišla o 485 milionů korun.

Ohodnoťte tento článek!