V krátké době odstoupil z představenstva ČLK už třetí člen

Titulní obrázek

V krátké době už třetí člen představenstva České lékařské komory odstoupil na protest proti prezidentu stavovské organizace Milanu Kubkovi z funkce. Tomáš Vodvářka sdělil, že rezignuje, protože se na sjezdu ČLK nepodařilo změnit stavovské předpisy tak, aby představenstvo nadále nebylo v moci jednoho člověka…

prezidenta Kubka. Kubek to označil za výmluvu. ČTK řekl, že změnu předpisů odmítla většina delegátů.

V pátek odstoupili z devatenáctičlenného představenstva dlouhodobí Kubkovi kritici Zorjan Jojko a Karel Blažek. Právě Jojko předložil návrh na změnu stavovských předpisů, připravil ji spolu s Blažkem a Vodvářkou. Podle kritiků Kubek zatahuje stavovskou organizaci do politických bojů, místo aby řešila problémy lékařů. ČLK sdružuje přes 40.000 lékařů, členství je pro ně povinné.

„Prezident Kubek se při jiném názoru představenstva odmítl tímto většinovým názorem řídit a jednal proti vůli představenstva,“ popsal Vodvářka. Kubek ministru Tomáši Julínkovi dal požadavky ČLK, které představenstvo nepodpořilo. Nechal si je proto schválit na poradě předsedů. Nejvyšším orgánem ČLK mezi sjezdy však je představenstvo, které tak podle kritiků Kubek obešel.

„Návrhy na změnu předpisů byly zamítnuty bez hlubšího rozboru, předkladatelé byli skandalizováni a bylo dokonce navrženo jejich potrestání,“ komentoval jednání listopadového sjezdu Vodvářka. Sjezd poté odsouhlasil, že veškeré Kubkovy kroky jsou správné. „Měl jsem v tu chvíli pocit, že se vracíme do doby generálních tajemníků,“ poznamenal Vodvářka.

Kubek potvrdil, že jeho rezignační dopis dnes dostal. Řekl, že Vodvářka odešel v pátek předčasně z jednání představenstva, prý z rodinných důvodů. To, že by chtěl rezignovat, nenaznačoval. Vodvářka má v představenstvu na starosti lékařské licence, toto potvrzení potřebuje lékař k výkonu soukromé praxe. V privátu pracuje zhruba polovina členů ČLK.

„Já to vnímám tak, že pana doktora tato poměrně komplikovaná agenda nebavila a neuspokojila, takže v práci pro lékaře pokračovat nechce,“ dodal Kubek k rezignaci Vodvářky.

ČTK

V krátké době odstoupil z představenstva ČLK už třetí člen
Ohodnoťte tento článek!