Přejít na obsah

V krátké době odstoupil z představenstva ČLK už třetí člen

zpět
19.12.2006

V krátké době už třetí člen představenstva České lékařské komory odstoupil na protest proti prezidentu stavovské organizace Milanu Kubkovi z funkce. Tomáš Vodvářka sdělil, že rezignuje, protože se na sjezdu ČLK nepodařilo změnit stavovské předpisy tak, aby představenstvo nadále nebylo v moci jednoho člověka...

prezidenta Kubka. Kubek to označil za výmluvu. ČTK řekl, že změnu předpisů odmítla většina delegátů.

V pátek odstoupili z devatenáctičlenného představenstva dlouhodobí Kubkovi kritici Zorjan Jojko a Karel Blažek. Právě Jojko předložil návrh na změnu stavovských předpisů, připravil ji spolu s Blažkem a Vodvářkou. Podle kritiků Kubek zatahuje stavovskou organizaci do politických bojů, místo aby řešila problémy lékařů. ČLK sdružuje přes 40.000 lékařů, členství je pro ně povinné.

„Prezident Kubek se při jiném názoru představenstva odmítl tímto většinovým názorem řídit a jednal proti vůli představenstva,“ popsal Vodvářka. Kubek ministru Tomáši Julínkovi dal požadavky ČLK, které představenstvo nepodpořilo. Nechal si je proto schválit na poradě předsedů. Nejvyšším orgánem ČLK mezi sjezdy však je představenstvo, které tak podle kritiků Kubek obešel.

„Návrhy na změnu předpisů byly zamítnuty bez hlubšího rozboru, předkladatelé byli skandalizováni a bylo dokonce navrženo jejich potrestání,“ komentoval jednání listopadového sjezdu Vodvářka. Sjezd poté odsouhlasil, že veškeré Kubkovy kroky jsou správné. „Měl jsem v tu chvíli pocit, že se vracíme do doby generálních tajemníků,“ poznamenal Vodvářka.

Kubek potvrdil, že jeho rezignační dopis dnes dostal. Řekl, že Vodvářka odešel v pátek předčasně z jednání představenstva, prý z rodinných důvodů. To, že by chtěl rezignovat, nenaznačoval. Vodvářka má v představenstvu na starosti lékařské licence, toto potvrzení potřebuje lékař k výkonu soukromé praxe. V privátu pracuje zhruba polovina členů ČLK.

„Já to vnímám tak, že pana doktora tato poměrně komplikovaná agenda nebavila a neuspokojila, takže v práci pro lékaře pokračovat nechce,“ dodal Kubek k rezignaci Vodvářky.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: V krátké době odstoupil z představenstva ČLK už…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V krátké době odstoupil z představenstva ČLK už…

Komentáře

dalších 18 komentářů
Jiří Wicherek Re:politický charakter ČLK  | 29. 12. 2006 18:31

Hmmm, opet, jak je pro Vas pomerne priznacne, prilis mnoho slov, malo konkretniho.... Proto by mne opet zajimalo, u ktere casti (bodu) usneseni XX. sjezdu delegatu CLK máte dojem, že má politický charakter? Nemusite podavat analysu bod po bodu. Staci tech par, ktere povazujete za politicke svym obsahem. Nebo snad mate na mysli vsechny body usneseni posledniho sjezdu CLK?:-)))

Jiří Wicherek Re:politický charakter ČLK  | 29. 12. 2006 18:25

Pocet usneseni sjezdu CLK je umerny poctu sjezdu. Ne zcela neb se vyskytly i sjezdy, ktere nebyly usnasenischopne. Usneseni sjezdu ma vyznam najme mezi sjezdy, tzn. ze staci se zabyvat tim najme poslednim.

Milan Šilhan politický charakter ČLK  | 28. 12. 2006 18:27

Pane kolego Wicherku, počet usnesení sjezdu ČLK je veliký a není proto možno ke každému přikáldat analytický komentář. Jen zopakuji : ČLK je korporací veřejného práva a zákon na ni přenesl definované pravomoci. Nepřenesl však na ni pravomoci politické strany. Tudíž, všechna usnesení, která jsou ovlivněna politickými tématy a názorem, jsou pouze deklarativní a ilustrující, co se v ČLK děje. Vedení ČLK může jednat s kýmkoliv. Jde jen o to o čem. Stejně tak ovšem mohou jednat reprezentace jiných lékařských organiazcí. Ty jsou ovšem autentickými zástupčími sdruženími, takže jejich témata jsou širší. Usnesení sjezdu ČLK je neseno numerickou převahou delegátů určitého smýšlení. Jenže v organizaci s povinným členstvím to není možné. Nelze potlačovat názor jedniného člena s odlišným politickým pohledem na konání ČLK. A právě proto jsou politické deklarace ČLK nanejvýš dobovým koloritem. ČLK není nic po platbách pacientů, zákon ČLK ke stanovisku v této věci nezavázel. Všichni lékaři nemají zájem na svém zastupování ČLK. Nemůže jim to vnutit ani usnesení sjezdu. Zákon o něčem takovém rovněž nehovoří. Mezi body ( velmi obecných ) usnesení je pasáž o "rakouském modelu". Obsahově to značí, že usnášející o tomto modelu velmi málo věděli. Je to totiž tvrdý veřejnoprávní model "komory jako veřejné územní profesní správy", kde ku příkladu komora spolu se samosprávou země vyhlašuje "profesní uzávěru". Lékaři pouze na konkurz na inzeráty. Žádné další smlouvy. V nemocnici A se ruší oddělení ( jako správní rozhodnutí ). Do veřejné nemocnice B se přesouvá jiné oddělení ( správní rozhodnutí ). Vše na základě zákona. Debata se nevede. Rakouský model komory převzali Maďaři. Jakmile vláda usoudila, že se komora nechová jako veřejnoprávní korporace, podle zákona zakročila. ČLK podporuje maďarské kolegy, ale nic na tom nezmění, že je maďarská komora principiálně veřejnoprávní korporací podléhající zákonu, tudíž gesci MZ a ministra. V ČR po roce 1989 se vrátil prvorepublikový pluralitní model občanských profesních sdružení. Bohužel již ne model politického diskurzu. Je zvykem, že uvnitř organizací se jedná. Volně se přistupuje a volně vystupuje. U organizací veřejnoprávních se naopak dbá, aby byl striktně dodržován zákon, který delegoval na organizaci veřejné pravomoci. Tím to také končí. U ČLK by top měly být okruhy týkající se autorizace lékařských odborností, věcí vzdělávání, lékařské etiky a medicínské filosofie a medicíny ve společnosti. Věci "ekonomické" pak vysloveně konkrétní ve vztahu k zásadním tématům. Ty musí řešit v prvé řadě odbory a autentické zástupčí organizace. Věci zdravotnictví, mimo pověření zákonem, jsou pro ČLK jen věcmi okrajovými. K tomu slouží v demokracii celá politická struktura. Ani věci poskytovatelů nejsou věcmi ČLK. Žádný rozhodovací monopol. Zde témata pro ČLK rovněž jen okrajově.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné