V léčbě nádorů je olomoucký kraj úspěšný

Nemocnicím v kraji se daří v léčbě onkologických onemocnění. Podle Karla Cwiertky, přednosty Onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, je počet úmrtí na nádorová onemocnění v Olomouckém kraji nižší, než je republikový průměr…

Olomouc –

„Pacientů je sice rok od roku více, díky včasné diagnostice se ale zároveň daří prodloužit průměrnou délku života a zvýšit šance na úspěšné vyléčení,“ řekl. „V loňském roce se v Olomouckém kraji diagnostikovalo přes 4500 nových případů, v roce 2000 to přitom bylo zhruba o šest stovek méně,“ informoval zdravotní rada Olomouckého kraje Václav Rýznar.

Nejčastěji lidé onemocní nádory tlustého střeva, následuje rakovina plic a karcinom prsu. „Právě u karcinomu prsu dochází k výraznému zlepšení situace. Díky povinným prohlídkám u žen se daří včas zachytit i malé nádory. K dispozici máme také účinnější hormonální terapii a chemoterapii,“ upřesnil Cwiertka.

Pozitivní roli sehrála také prevence. „Vloni bylo na mamografech v kraji provedeno devadesát tisíc vyšetření, to je ve srovnání s rokem 2002 dvojnásobně vyšší počet,“ řekl Vladimír Jukl z odboru zdravotnictví krajského úřadu.

Snaha o včasnější diagnostiku je i u nádorů tlustého střeva, protože u starších pacientů provádí praktický lékař každé dva roky vyšetření na skryté krvácení. S tímto vyšetřením se přitom začalo před dvěma lety.

Kvalitnější péče a nové metody rovněž prodlužují průměrnou délku života pacientů. „Například u pacientů s nádory tlustého střeva, kteří už mají metastázy, se z původních šesti až osmi měsíců dostáváme teď díky novým lékům nad dva roky,“potvrdil Cwiertka.

Příčinu onkologických onemocnění lékaři přesně neznají, velkou roli však hraje genetika. Nejlepší prevencí je zdravý životní styl a vyvážený jídelníček. „Lidé by měli omezit styk s karcinogenními látkami, jako jsou smog, přemíra slunce, kouření, alkohol a tuky. Tedy všechno to, s čím se setkáváme v každodenním životě,“uzavřel Rýznar.

Eva Minarčíková,

Olomoucký den

V léčbě nádorů je olomoucký kraj úspěšný
Ohodnoťte tento článek!