V lékárnách přidají odbornou informaci

Lékárny jsou neoddělitelnou součástí komplexní zdravotní péče, proto farmaceutům stejně jako lékařům připadá povinnost se celoživotně vzdělávat a neustále získávat nové vědomosti a poznatky…

Žďársko –

„Jedná se o tříleté programy kontinuálního vzdělávání, které v sobě zahrnují diskusní pořady, odborné přednášky, psaní článků do odborných časopisů a podobné aktivity. Výsledkem jsou vyškolení lékárníci, kteří jsou pacientům schopni podat vyčerpávající informace na nejvyšší odborné úrovni,“uvedla předsedkyně Okresního sdružení lékárníků Květa Benešová.

V souvislosti s často diskutovanou otázkou, zda prodej potravinových doplňků patří výhradně do lékáren a tím i rukou odborníků či jestli různé multifunkční vitaminové preparáty mohou být prodávány v síti obchodů bez možnosti poskytnutí erudované informace, se názory různí.

„Je na rozhodnutí majitele lékárny, zda chce mít v prodeji i takové potravinové doplňky, které se dají běžně koupit v drogeriích nebo prodejnách se zdravou výživou. Výrobci většinou chtějí mít své výrobky dostupné všude, ale někteří z nich již zareagovali produkcí několika řad konkrétních preparátů. Pouze do lékáren se dostane ta řada, která obsahuje nejvyšší množství účinných látek,“uvedla Květa Benešová.

Lidé sice potravinové doplňky nakupují všude kde jsou k mání, ale když si nejsou jisti, zamíří raději do lékárny. „Lékárníci mají trochu jiný přístup, nejsou to prodavači i když mají pochopitelně také zájem na obratu. Jednou jsem se například setkala s upozorněním, že pokud do sebe budu sypat drahé tablety na zhubnutí a přitom nezměním způsob stravování a nezačnu se hýbat, stejně kila dolů nepůjdou. A to i přes zázraky slibované výrobcem pilulek. Cením si toho, že ke mně v lékárně byli upřímní,“myslí si Petra Chvojková ze Žďáru nad Sázavou.

Lenka Mašová, Noviny Žďárska – Vysočina

Ohodnoťte tento článek!