V Liberci vyvinuli unikátní technologii výroby nanovláken

Technická Univerzita v Liberci je první na světě, komu se podařilo vyvinout průlomovou technologii pro průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů. Nanovlákna jsou jemná vlákna o tloušťce kolem 200 nanometrů viditelná pouze elektronovým mikroskopem. Využívají se k výrobě materiálů určených k léčení popálenin nebo pro chirurgii…

LIBEREC 25. srpna (ČTK) – Technická Univerzita v Liberci vyvinula průlomovou technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů. Liberečtí odborníci patří k prvním na světě, jimž se to podařilo. Nanovlákna jsou jemná vlákna o tloušťce kolem 200 nanometrů viditelná pouze elektronovým mikroskopem. Využívají se k výrobě materiálů určených k filtraci, které se používají například při léčení popálenin a v dalších oborech medicíny, především v chirurgii.

„Velikost tohoto úspěchu podtrhuje skutečnost, že nanotechnologie jsou ve středu pozornosti předních výzkumných center po celém světě včetně NASA,“ řekl dnes ČTK prorektor univerzity Oldřich Jirsák. Výzkumná střediska v zahraničí většinou podle něj disponují daleko lepším finančním zázemím, a proto považuje za velký úspěch, že se tato technologie narodila právě na liberecké univerzitě.

Výroba nanovlákenné textilie je založena na zvlákňování vodných roztoků polymerů bez použití chemických rozpouštědel, a odpovídá tedy požadavkům na ochranu životního prostředí. Univerzita už dokázala vyrobit funkční model, který dokáže nanovlákna vyrábět. Na postavení stroje umožňujícího výrobu v průmyslových podmínkách ale není vybavena.

Univerzita proto v minulých dnech podepsala licenční smlouvu s libereckou společností Elmarco, se kterou bude při vývoji této technologie pro průmyslovou výrobu spolupracovat. Podle Jirsáka poskytne škola firmě Elmarco závěry vývoje a výzkumu, aby mohla zařízení vyrobit.

Firma pak bude mít právo stroje prodávat a univerzitě podle Jirsáka zůstane patent a podíl na zisku. Je to podle něj jen další krok k uskutečnění závěrů práce vývojového týmu Katedry netkaných textilií.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!