V liberecké nemocnici se zkrátí lhůty na výměnu kloubů

Titulní obrázek

Čekatelé na výměnu kyčelních či kolenních kloubů mohou mít důvod k většímu optimismu. Jen během prvního pololetí letošního roku totiž provede Krajská nemocnice v Liberci téměř totožný počet těchto operací, jako za celý loňský rok. Umožní jí to především změna politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta se totiž s nemocnicí dohodla na tom, že některé výkony nebude hradit paušálně, ale každou operaci zvlášť…

Přispět by k tomu měla nová politika Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta totiž nebude hradit jednotlivé zákroky paušálně, ale operaci od operace.

Čekatelé na výměnu kyčelních či kolenních kloubů mohou mít důvod k většímu optimismu. Jen během prvního pololetí letošního roku totiž provede Krajská nemocnice v Liberci téměř totožný počet těchto operací, jako za celý loňský rok. Umožní jí to především změna politiky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta se totiž s nemocnicí dohodla na tom, že některé výkony nebude hradit paušálně, ale každou operaci zvlášť.

„Zkoušíme zavádět takzvané balíčkové ceny, díky kterým budeme nemocnicím hradit péči podle jejího objemu. Podobný systém jsme již zavedli kromě liberecké nemocnice také v Jablonci nad Nisou a Turnově,“ řekl Deníku ředitel pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny pro Liberecký kraj Jiří Benedikt s tím, že změna financování se výrazněji projeví až v příštím roce.

Na nový systém si totiž budou muset zvyknout nemocnice i pojištovna, která se teprve učí s balíčkovými cenami zacházet. Soustředí se proto především na jednoduše měřitelné zákroky, mezi které výměny kyčelních či kolenních kloubů patří.

Podle ředitele nemají nemocnice se změnou financování problémy. Balíčkové ceny jsou pro ně totiž dostatečně atraktivní. Narozdíl od paušálu je totiž motivují k provedení co největšího počtu zákroků.

„Na totální endoprotézu se v současné době čeká až dva roky. Pokud bude systém fungovat tak, jak má, zkrátí se čekací lhůty na několik měsíců,“ dodal Jiří Benedikt.

Zvýšený počet operací si budou moci nemocnice dovolit také díky tomu, že se nebudou muset starat o pacienty během celé doby jejich rekonvalescence. Všeobecná zdravotní pojišťovna chce totiž hlavně v menších nemocnicích zřídit specializovaná rehabilitační centra. Podle Jiřího Benedikta by dvě taková měla vzniknout například v Semilech a Turnově.

Jiří Stich, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!