Přejít na obsah

V Libereckém kraji se zvyšuje věk narkomanů, kteří hledají pomoc

zpět
25.8.2015
deprese
zvětšitdepreseZdroj: Shutterstock

deprese | Zdroj: Shutterstock

 

V Libereckém kraji se každoročně zvyšuje věk uživatelů drog, kteří hledají pomoc. Loni jim v průměru bylo 28,5 roku, to je skoro o sedm let více než v roce 2003. Počet lidí, kteří jsou ochotni se léčit, se ale dlouhodobě nemění. Ročně jich je v kraji mezi 250 až 300.

Novinářům to řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Prattingerová.

„V léčebněkontaktních centrech vidíme jen špičku pyramidy osob, které mají problém s drogami. Ve skutečnosti jich je daleko daleko více,“ uvedla Prattingerová. Podle odhadu Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti ČR žije v Libereckém kraji přes 2500 lidí závislých na drogách. Nejvíce narkomanů je v Liberci, Jablonci nad Nisou a okolí, České Lípě, Novém Boru a také v mikroregionu Frýdlantsko. Nejrozšířenější drogou je marihuana a pervitin. Zkušenosti s drogami, zejména s marihuanou, mají i děti na základních školách.

V Libereckém kraji je devět léčebněkontaktních center, loni pomoc vyhledalo 263 lidí závislých, o 22 méně než v roce 2013. Přes polovina z nich měla jen základní vzdělání a dvě třetiny byli nezaměstnaní či takoví, kteří pracují jen příležitostně. Lidé, kteří se přicházejí léčit, jsou závislí dlouhodobě. Téměř čtvrtina z nich loni uváděla, že drogu musela užívat denně. Průměrný věk prvního užití drogy byl u léčených narkomanů 16 let, injekčně začali drogu užívat v průměru ve 20 letech.

Léčbu loni vyhledali zejména lidé závislí na pervitinu, tvořili přes 80 procent klientů center. Uživatelů marihuany bylo skoro 12 procent. Podle statistik je také zřejmé, že narkomani obvykle začínají s marihuanou. Loni byl jejich průměrný věk 23,7 let, u pervitinu to bylo 28,8 let a heroinu 30,7 let. Na předávkování loni podle zjištěný hygieniků zemřel v kraji jeden člověk.


Komentovat článek: V Libereckém kraji se zvyšuje věk narkomanů,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné