V minusu je zejména skupina Rh negativní

S drobnými problémy stačí pokrývat v prázdninových měsících transfuzní oddělení Masarykovy nemocnice (MN) poptávku po krvi. Nedostatek se týká například skupiny Rh negativní. Ten lze ale podle primáře oddělení MUDr. Jiřího Masopusta vysledovat i během roku. „Nyní nemáme výrazné přebytky, které bychom mohli nabízet do okolních nemocnic. Zatím ale pokrýváme potřebu…

Ústí nad Labem – spádových zdravotnických zařízení bez větších zdržení,“ potvrdil lékař. Během července a srpna rozesílá oddělení přibližně o 30 procent více pozvánek, aby přišlo tolik dárců, kolik je potřeba.

„Nyní jsme dokonce dokázali pokrýt, s pomocí okolních transfuzních oddělení, transplantaci jater pacienta ze severu Čech. Je operován v Praze a spotřeba Rh negativní skupiny je velká,“ vysvětlil primář Masopust.

Transfuzní oddělení MN má svojí webovou infostránku. „Její podoba ještě není definitivní, protože tam není tolik informací, jak bych si představoval. Zatím jsou zde kontaktní adresy, informace o naší činnosti či elektronické přihlášky pro dárce krve a kostní dřeně,“ přiblížil projekt MUDr. Masopust. Několik dárců se již dokonce prostřednictvím Internetu přihlásilo. Snahou oddělení je umístit na své stránce i diskusní fórum.

Transfuzní oddělení MN eviduje kolem tří tisíc dárců. Jeho spádovost zahrnuje kromě Děčína a České Lípy i Litoměřice.

top, Ústecký deník, 27.7.2001

Ohodnoťte tento článek!