V Moravskoslezském kraji je 51 případů spalniček, přibyly dva

Moravskoslezští hygienici evidují v kraji 51 případů onemocnění spalničkami, je to o dva více než před velikonočními svátky.

Kromě Bruntálska se spalničky vyskytují ve všech okresech regionu, nejhorší je situace i nadále v Ostravě. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje. „Jednačtyřicet případů onemocnění spalničkami bylo laboratorně potvrzeno, dále je hlášeno deset klinických případů,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková. V Ostravě hygienici evidují 40 případů, čtyři nemocní jsou z Karvinska, po třech nemocných z Novojičínska a Opavska a jeden případ je hlášen z Frýdecko-Místecka.

Nakaženo je 22 dospělých a 29 dětí, mezi nimi nejvíce těch mladších jednoho roku. K nejohroženějším skupinám patří právě děti do 15 měsíců, které vzhledem ke svému nízkému věku nemohly být očkovány. V kraji už počátkem dubna začalo povinné očkování pracovníků zdravotnických zařízení, musí ho podstoupit více než 600 lidí.

Spalničky se šíří od nemocného člověka kapénkami. Inkubační doba, tedy doba od vniknutí původce nákazy do organismu do prvních příznaků onemocnění, je sedm až 18 dnů. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je pak patrná sytě červená až fialová vyrážka, která se rozšiřuje na obličej, krk, břicho a končetiny. Onemocnění se může komplikovat zápalem plic, zánětem středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánětem mozku.

Ohodnoťte tento článek!