V Moravskoslezském kraji trvají zhoršené rozptylové podmínky

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou stále zhoršené. Průměrný denní limit pro polétavý prach je na většině stanic za více než dvojnásobkem mezní hranice, která je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Situace byla ve značné části regionu hodnocena jako špatná, na některých místech jako vyhovující V Moravskoslezském kraji nebyla dosud vyhlášena regulace ani smogová situace.

Nejvyšší hodnotu zaznamenala stanice v Českém Těšína na Karvinsku, kde bylo mezi 13:00 a 14:00 naměřeno 140 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové očekávají, že v následujících hodinách budou rozptylové podmínky většinou dobré, v noci postupně mírně nepříznivé. Průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu se nadále budou pohybovat většinou nad hodnotou stanoveného imisního limitu.

Smog postihuje region hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší ovlivňuje nejen průmysl, ale i doprava a topení v domácnostech a podle odborníků také nečistoty, které do kraje míří ze sousedního Polska.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!