V Motole provedli od roku 1997 už 300 transplantací plic

plíce

Centrum ve Fakultní nemocnici Motol provedlo od roku 1997 už 300 transplantací plic. Tímto počtem se zařadilo mezi tzv. vysokoobjemová světová centra. Transplantační program představí ředitel nemocnice Miloslav Ludvík, přednosta třetí chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty UK Robert Lischke a ředitel Koordinačního střediska transplantací Miloš Adamec.

První stovku transplantací plic má na kontě emeritní přednosta třetí chirurgické kliniky profesor Pavel Pafko, který program v Motole zavedl. Po něm v programu pokračuje jeho žák a nynější přednosta kliniky profesor Lischke. Prvním pacientem byl muž, po transplantaci žil šest let, zemřel na infekci. Bez transplantace by do roka zemřel.

Pro transplantaci je potřeba pouze shoda v krevní skupině dárce a příjemce a podobná velikost plic. Problémem je nedostatek orgánů. Plíce jsou velmi křehký orgán, rychle při vynětí z těla ztrácejí funkci. Centrum transplantuje kolem 20 plic ročně, zhruba třetina pacientů na čekací listině zemře, nenajdou se pro ně nové plíce.

Transplantace stojí kolem půl milionu korun, spolu s potřebnou léčbou a další péčí vyjde první rok na dva miliony, hradí je zdravotní pojišťovny.

Ohodnoťte tento článek!