V některých nemocnicích ve Zlínském kraji přibylo narozených dětí

Ilustrační foto; miminko, porod, novorozenec

Rekordní počet narozených dětí zaznamenala za letošní pololetí Nemocnice Valašské Meziříčí. Na svět tam přišlo za šest měsíců 509 dětí, což je nejvíce od roku 2009. Více dětí se narodilo také v některých dalších nemocnicích ve Zlínském kraji.

Kraj se přitom v posledních letech vylidňuje, dle statistiků se rodí méně dětí, než je zemřelých. Na konci loňského roku žilo v kraji 584.676 lidí, za celý rok se narodilo 5847 dětí, zemřelo 6290 lidí.

V prvním pololetí se ve valašskomeziříčské nemocnici narodilo 250 chlapců a 259 holčiček, z toho čtyři páry dvojčat. „Mezi narozenými se nejčastěji vyskytovali Štěpánové, Matyášové, Matoušové, Sofie, Natálie, Emy či Ely. Z netradičních jmen se pak objevil třeba Nathaniel, Charlotte či Steaven,“ uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská. Do nemocnice podle ní přicházejí rodit nejen ženy z Valašského Meziříčí a okolí, ale i z Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Bystřice pod Hostýnem či Hranic na Moravě.

Více porodů evidují také lékaři Kroměřížské nemocnice. „Ke konci června máme 311 porodů, loni jich za stejnou dobu bylo 281,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

Ve zlínské krajské nemocnici se za šest měsíců narodilo při 1190 porodech 1225 dětí, z toho 616 chlapců a 609 holčiček. „Loni za stejné období přišlo na svět při 1211 porodech 1238 dětí. Chlapců bylo 615 a děvčátek 623,“ uvedla mluvčí Karla Havlíková. Nemocnice zrušila k 1. červenci poplatek za doprovod u porodu, který činil 505 korun. „Respektujeme tak výrok Ústavního soudu a vycházíme vstříc rodičkám a jejich doprovodu,“ uvedl ředitel nemocnice Pavel Calábek. V Uherskohradišťské nemocnici bylo letos v pololetí o něco méně porodů než loni, letos jich bylo 549, loni 596.

Loni se v nemocnicích v kraji narodilo více dětí než o rok dříve, nejvíce dětí přichází na svět tradičně ve zlínské nemocnici, loni jich bylo 2427, o stovku více než v roce 2014.

Ohodnoťte tento článek!