V nemoci Češi prožijí v průměru šest až osm let

V nemoci Češi prožijí zhruba šest až osm let. Vyplývá to z údajů uveřejněných na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Přitom nyní se ženy dožívají v průměru 79 a muži 72 let. Ministr zdravotnictví David Rath soudí, že sice marodíme hodně, ale nemocnost může být i zkreslená…

„Obecně v České republice je nemocnost větší než v okolních státech Evropy. V pracovní neschopnosti je denně více lidí a nemocenská je také delší než průměr Evropské unie,“ řekl Právu v pondělí Rath.

Podle něj nemocnost v ČR může být do značné míry zkreslená. „Řada podniků a lidí údajnou nemocí často řeší své pracovní potíže. Stavební firma nemá zakázku, a tak má tendence poslat zaměstnance do pracovní neschopnosti. Druhým příkladem zkreslení je stav, kdy chcete zaměstnance pro špatný výkon propustit, a on uteče do několikaměsíční pracovní neschopnosti,“ řekl ministr. „Nemocnost se zneužívá i k jiným věcem.“

Podle Ústavu zdravotnických informací ve věkové skupině nad 65 let lidé nejvíce trpí rakovinou, infarktem a mrtvicí, ale i vysokým tlakem, cukrovkou, respiračními chorobami a nemocemi očí.

„Je zajímavé, že některých onemocnění je u nás s průměrem Evropy mnohem víc. Například rakovina ledvin je v porovnání s okolními zeměmi nejvyšší a stejně tak rakovina tlustého střeva. Jsou tu vlivy, o kterých zřejmě ani nevíme. Tím hlavním může být vliv životního prostředí,“ řekl ministr.

Podle něj možná tak nyní platíme daň za to, že v minulosti Česká republika měla hodně těžkého průmyslu a mnohdy docházelo ke kontaminaci spodních vod.

„Průmysl už není tak zatěžující, ale výrazně stoupla automobilová doprava. A zase do sebe dostáváme jedovaté látky. Jen jiným způsobem. Proč více marodíme, by tedy stálo za hlubší studii,“ řekl ministr.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

NOVAK

Proč bychom nemarodili,když nám škromach na to dá. Doporučuji marodit aspon polovinu produktivního života,vzdyt poslanci mají-li PN dostávají plný plat.Rovněž tak policajti,soudci. Stojí vůbec za to chodit do práce.A opačně viděl jste škromachu majitele firmy,který by ležel doma na kavalci. je vidět,že by se škromach jako majitel firmy nauživil,nebot na to nemá.Proto ty jeho přiblblý návrhy/jako platit 14 dnů nemocenské zaměstnavatelem a pod./.To se to rozhazuje soc.a kom.poslancům peníze,které vybrali od živnostníků. Proč nepříspívají 50 procenty se svého platu na sociálně potřebné.,vždyt by jim ještě dost zůstalo.Navíc dostaví prachy poctivě pracujících živnostníků,které hrstmi rozházují mezi lid. Rozhazovat z cizího a vystupovat jako,že to jsem já pro Vás udělal,to zde bylo 40 let.

V nemoci Češi prožijí v průměru šest až osm let
Ohodnoťte tento článek!