V nemocnici bude centrální příjem

Nový centrální příjem za 21 miliónů vybudují v Nemocnici s poliklinikou v České Lípě. Peníze uvolní Liberecký kraj ze svého investičního fondu. Právu to řekl radní pro zdravotnictví Jaroslav Krutský (ODS)…

Vybudování zefektivní práci zdravotníků v českolipské nemocnici

„Centrální příjem je obecně úsek, který vede ke zvýšené medicínské kvalitě, umožní snížit počet službu majících lékařů a zefektivňuje medicínskou péči,“ řekl Krutský.

Centrální příjem podle něj zlevní provoz v nemocnici, protože zefektivní práci zdravotníků.

Pro vybudování centrálního příjmu se v českolipské nemocnici rozhodli především kvůli dosavadnímu nevyhovujícímu stavebnímu uspořádání, které neumožňuje navazující vyšetření a ošetření pacientů a jejich předání do péče jednotlivých oddělení.

„Současný stav je kapacitně, technicky i z pohledu nutné mezioborové spolupráce přežitý. Chybí čekárna, vyšetřovny, pacienti jsou odsouzeni čekat na ošetření na vozících,“ řekl Právu k záměru centrálního příjmu tiskový mluvčí českolipské nemocnice Petr Pokorný.

Nový centrální příjem by měl být rozdělen na dvě části, které budou zcela samostatné, ale komunikačně propojené – urgentní a ambulantní.

„Ambulantní příjem bude sloužit pro příchozí či přivezené pacienty, kteří nebudou v ohrožení života. Urgentní příjem poskytne zázemí pacientům v ohrožení života – převážně dopravovaných rychlou záchrannou službou. Vybavení urgentního příjmu předpokládáme na úrovni jednotky intenzívní péče,“ uzavřel Pokorný.

Přestavba centrálního příjmu by měla začít v polovině letošního roku a kompletně ukončen by měl být do konce roku 2005.

Zároveň doplnil, že v liberecké nemocnici se zatím centrální příjem budovat nebude. Přesto je ale naplánován jako součást nově zamýšleného a připravovaného komplexu urgentní medicíny.

Tam by měl být umístěn i centrální příjem, odkud by byli pacienti odesíláni na jednotlivá specializovaná pracoviště.

Právo

REAKCE ČTENÁŘŮZdraví.Euro.cz:

Uživatel: MUDr. Vít Mareček

Záměr vybudovat v českolipské nemocnici „centrální příjem“, který bude mít část „ambulantní“ a „urgentní“ je jistě chvályhodný. Nicméně stále vymýšlíme a budujeme něco, co ve vyspělém světě (dnes už nejen na západ, ale rovněž i na východ od našich hranic!) nemá a nebude mít obdobu. Moc bych se přimlouval, abychom raději budovali regulérní pohotovostní oddělení (Emergency Department)…

Ohodnoťte tento článek!