Přejít na obsah

V nemocnici by mohli rodit soukromí lékaři

zpět
25.1.2011
miminko, dítě, porod
zvětšitmiminko, dítě, porodZdroj: www.wikimedia.org

miminko, dítě, porod | Zdroj: www.wikimedia.org

 

"Byli byste ochotni své pacientky odrodit ve fakultní nemocnici sami?" Ptá se v současné době Plzeňský kraj privátních gynekologů. Ti vidí situaci problematicky, museli by totiž zřejmě zavřít své ordinace.

Ve Fakultní nemocnici v Plzni podala na gynekologii a neonatologii výpověď většina lékařů. Kraj proto musí vypracovat krizový scénář pro ministerstvo zdravotnictví, do jaké míry bude tedy od prvního března zajištěna péče o novorozence a matky.

Podle odborníků je to ale v případě skutečného odchodu devíti ze třinácti lékařů stejně nemožné. Bez nich se péče zvláště o nedonošené děti a děti s nízkou porodní váhou v celém Plzeňském i Karlovarském kraji zhroutí.

„V daném krizovém období, tedy v březnu a dubnu, má stanovený termín porodu 25 mých klientek. Jeden normální porod trvá zhruba deset až čtrnáct hodin. To bych musel zavřít ordinaci,“ uvádí plzeňský gynekolog Čeněk Born.

Dále by podle něj musely pojišťovny jejich práci proplatit a současně refundovat náklady ordinace, tj. platy sester, personálu a náklady provozu, které běží, i když by lékař nebyl v ordinaci. Sám sdělil, že pokud mu kraj v rámci stavu nouze nařídí porody odvést, půjde.

„Dobrovolně na to ale nemohu přistoupit. Co mé ostatní klientky, které chodí s dalšími problémy nebo na kontroly,“ poukazuje na komplikace Born. Podle krajského radního pro zdravotnictví Václava Šimánka by se ale jednalo pouze o vykrytí služeb.

„Přes den by byli na oddělení lékaři, kteří výpověď nepodali, denní provoz by zvládli. Na noční služby by se ambulantní gynekologové střídali. Jde o to, aby byl v nemocnici zachován provoz po celých 24 hodin,“ říká Šimánek.

Z celkového počtu 75 oslovených gynekologů je ale ochotno vést porody pouze osm z nich. To ale zřejmě ani na kritické dva měsíce stačit nebude. „Ostatní gynekologové žádost buď zamítli, nebo se zatím nevyjádřili vůbec,“ uvádí Šimánek.


Autoři

Michaela Kunešová, Regionální deník

Související články

5.1. O výpovědích lékařů se horečně jedná O výpovědích lékařů se horečně jedná
0 příspěvků
22.12. Výpovědi: Operační sály osiří Výpovědi: Operační sály osiří
1 příspěvků
5.8. FN Plzeň shání anesteziology, hrozí omezení operativy FN Plzeň shání anesteziology, hrozí omezení operativy
19 příspěvků

Komentovat článek: V nemocnici by mohli rodit soukromí lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V nemocnici by mohli rodit soukromí lékaři

Komentáře

dalších 5 komentářů
MUDr Jiří Kilian to je nápad!  | 26. 01. 2011 08:09

tak především je zapotřebí, aby v nemocnicích mohly rodit rodičky. Porody lékařů snad až tak nehrozí, ale lékařky by problém mít mohly.

juraj to je nápad!  | 26. 01. 2011 00:23

Akce D-O má také kouzla nechtěného. Demaskují se různí takymanegeri, často Mgr, Ing a jistě i MBA apředvádějí úroveň svého intelektu a míru svých znalostí o rezortu, který vpodstatě řídí. To je šupa, co? Lékači pracující v nemocnici mají speci dovednosti a vědomosti, Pokud odejdete do privátu a nevěnujete se pravidelně nemocničním činnostem , za 5 let je takový lékař do akutního provozu v nemocnici nepoužitelný. Mj i proto, že se bojí forenzních následků a celkem oprávněně., taky nechce riskovat jakoukoliv patálii v nemocnici, pro kterou by mohl mít problémy se svým privátem, a to je docela reálný problém. Boha, kde se vezmou spousty ochotných soukromníků, kteří by byli po své práci na ambulanci ochotni odkroutit noc ve špitále? To by jim museli ale děsně nasipat, aby se našlo alespoň pár bláznů typu člověka léčeného, aby nastoupili do nočních. Bude to mazec.

kolega dík  | 25. 01. 2011 22:40

Tak to je od vás milé,kolegové, vy co nás půjdete nahradit ! Děkujeme za podporu.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné