Přejít na obsah

V nemocnici Nový Bydžov kvůli nedostatku lékařů skončila JIP

zpět
4.1.2016
chodba, čekárna, nemocnice
zvětšitchodba, čekárna, nemocniceZdroj: Shutterstock

chodba, čekárna, nemocnice | Zdroj: Shutterstock

 

Na interním oddělení nemocnice v Novém Bydžově na Hradecku kvůli nedostatku lékařů skončil provoz jednotky intenzivní péče (JIP). Pacienti potřebující hospitalizaci na JIP budou od 1. ledna ve spolupráci se záchrannou službou převáženi do nemocnice v Jičíně a do hradecké fakultní nemocnice.

ČTK o tom informoval ředitel Oblastní nemocnice Jičín Tomáš Jedlička. Bydžovská nemocnice patří kraji a organizačně spadá pod nemocnici Jičín.

Bydžovská JIP měla tři lůžka a léčili se na ní pacienti například s dechovými obtížemi, lehčím srdečním selháním, otokem plic či při komplikacích cukrovky. Nejednalo se o takzvanou pooperační JIP. Veškeré vybavení JIP zůstane k dispozici interně, která rozšíří příjmovou a pohotovostní ambulanci. Na interním oddělení bude dál pracovat i personál JIP.

Jedlička připustil, že veřejnost v sedmitisícovém Bydžově bude možná vnímat zrušení JIP negativně. „Jsem přesvědčen o tom, že intenzivní péče bude pro občany dobře zajištěna, i když v jiném místě,“ uvedl. Dodal, že trendem moderní medicíny je koncentrace akutní péče do větších nemocnic, které mají širší diagnostické a terapeutické možnosti. Na péči o pacienta se v nich může podílet více lékařů různých odborností.

Záměrem bydžovské nemocnice je v budoucnu také vybudovat takzvaná expektační lůžka, která by sloužila k ošetření méně závažných stavů s několikahodinovou ošetřovací dobou bez nutnosti hospitalizace. Nyní je v bydžovské nemocnice vedle interny také léčebna dlouhodobě nemocných, rehabilitace, radiologické oddělení, plicní a chirurgická ambulance a lékařská pohotovost.

Zdravotnictví v kraji se s nedostatkem lékařů potýká již delší dobu, kraj za kritickou označuje jejich věkovou strukturu. „Nyní máme 21 procent lékařů ve věkové kategorii nad 60 let, v kategorii 50 až 59 let je to 24 procent lékařů,“ uvedla nedávno krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. Podle ní po odchodu některých starších lékařů není možné sehnat náhradu.


Komentovat článek: V nemocnici Nový Bydžov kvůli nedostatku lékařů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné