V nemocnici to dál vře: petice má přes 400 podpisů

Ilustrační foto; podpis, pero

Bouře v Městské nemocnici Ostrava neutichá. Naopak. Přes čtyři sta zaměstnanců nespokojených s (ne)činností ředitele Jaroslava Luxe už podepsalo petici za jeho odvolání a včera byly archy předány primátorovi. Ten se chce se vzbouřenci i vedením špitálu co nejdříve setkat.

Letní rozpálenou Ostravu sice včera svlažil osvěžující déšť, v Městské nemocnici Ostrava (MNO) ale nadále panuje pořádné dusno. Boj zaměstnanců špitálu za odvolání ředitele Jaroslava Luxe totiž přesně po týdnu od vypuknutí bouře vstoupil do druhého dějství.

Zástupci petičního výboru přinesli na ostravský magistrát podepsané petiční archy a nadále požadují od vedení města rychlé řešení vyhrocené situace. Vadí jim, že ředitel Lux zabrzdil důležité investice a neřeší ani další kroky podstatné pro chod a rozvoj fifejdského špitálu.

„Pod peticí je zatím 437 podpisů, což je podle mě dost vysoké číslo, když si uvědomíme, že je čas dovolených a navíc je určitě i dost nespokojených lékařů a sester, kteří však mohou mít obavy svůj podpis také připojit,“ vyjádřil se Jiří Pačka, místopředseda odborové organizace MNO, který s kolegou Oldřichem Kučerou přinesl archy včera po poledni do kanceláře primátora.

„Chceme, aby to někdo začal brát konečně vážně. Nechceme úkolovat pana primátora ani nikoho jiného, chtěli bychom se ale s městem o situaci v nemocnici bavit rozumně a bez nějakých emocí,“ doplnil Jiří Pačka s tím, že sběr podpisů pod petici nadále pokračuje.

Primátor Tomáš Macura si sice petiční archy osobně nepřevzal, protože byl v dané době na výjezdním zasedání rady města, ale o tom, že mu byly listiny přineseny do kanceláře, byl informován.
„Obsahem petice se budu sám seriózně zabývat. Mám v úmyslu se v nejbližších dnech setkat se zástupci zaměstnanců i vedení nemocnice a udělat si na záležitost objektivní názor,“ sdělil Deníku primátor Macura.

Mluvčí města Andrea Vojkovská pak ještě doplnila, že petici dostane nejprve k vyřízení odbor sociálních věcí, zdravotnictví a vzdělanosti, který připraví vstupní materiál do rady a zastupitelstva.

„Rada tento materiál projedná a rozhodne o dalším postupu 27. července. Následně to bude předloženo zastupitelstvu, které bude informováno o rozhodnutí rady,“ vysvětlila mluvčí Vojkovská s tím, že lhůta pro vyřízení petice je šedesát dní, ale protože je petice určena také zastupitelům, využije město devadesátidenní lhůtu. Další jednání zastupitelů se totiž uskuteční až v září.

Ohodnoťte tento článek!