V nemocnici ve Valašském Meziříčí bude babybox

Ilustrační foto; miminko, dítě, ruce

Nemocnice ve Valašském Meziříčí bude mít babybox, ve kterém mohou ženy odložit anonymně své dítě. Vsetínsko je posledním regionem ve Zlínském kraji, který takové zařízení nemá. Nedávno odmítla plánovaný babybox nemocnice ve Vsetíně.

Údajně pro něj nemá vhodné místo a nechce mít za provoz schránky zodpovědnost. Meziříčská nemocnice pro babybox momentálně hledá nejvhodnější místo v areálu, sdělila dnes ČTK mluvčí skupiny Agel, která nemocnici vlastní, Hana Szotkowská.

„Chceme najít takové místo, které ženám zaručí anonymitu a zároveň bude rychle a snadno přístupné pro zdravotnický personál,“ uvedla ředitelka nemocnice Petra Šupšáková.

V síti nemocnic Agel jsou čtyři babyboxy, ve kterých byly odloženy čtyři děti. Agel provozuje v zemi 11 nemocnic a několik dalších zdravotnických zařízení. Jsou především v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

Schránky na odložené děti fungují pomocí čidel, která ihned vyrozumí zdravotníky na jednotce intenzivní péče dětského oddělení, že se dvířka otevřela. Babyboxy mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. Loni se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

První babybox v Česku byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Naposledy byl v babyboxu nalezen 17. listopadu v Teplicích chlapeček, který je celkově 95. dítětem odloženým do této speciální schránky. V zemi je nyní 59 babyboxů.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!