V nemocnici ve Valašském Meziříčí byl instalován babybox

Babybox v Jablonecké nemocnici

Nemocnice ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku spustila zkušební provoz babyboxu. Jde o 60. zařízení v zemi, do kterého mohou ženy anonymně odložit své dítě. Do babyboxů za osm let jejich existence bylo odloženo 100 dětí, poslední byla loni 31. prosince novorozená holčička v Pardubicích. Schránku včera přijel do nemocnice nainstalovat tvůrce a technický ředitel rozvoje babyboxů Zdeněk Juřica, sdělila ČTK Hana Szotkowská, mluvčí skupiny Agel, pod kterou nemocnice spadá.

Vsetínský okres byl posledním ve Zlínském kraji, kde babybox chyběl. Schránka je umístěna v části hlavní budovy polikliniky u rehabilitačních ambulancí. „Chtěli jsme najít takové místo, které ženám zaručí anonymitu a zároveň půjde snadno nalézt tak, aby ženy nemusely bloudit po areálu. Také jsme byli limitováni tím, že to muselo být místo rychle a snadno přístupné pro zdravotnický personál,“ uvedla hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová. Do plného provozu bude babybox uveden v pondělí.

Schránky fungují pomocí čidel, která vyrozumí zdravotníky nemocnice. Babyboxy nové generace jsou nerezové a klimatizované. Dvoukřídlá dvířka se otvírají samočinně po stisknutí tlačítka a po zatížení speciální vaničky se aktivací váhového senzoru automaticky zavřou. Současně jde kabelem signalizace do místnosti stálé služby a prostřednictvím mobilů osmi jejich držitelům, uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Vnitřek schránky snímá videokamera, nezabírá však člověka, který do ní dítě vkládá.

První babybox byl otevřen v roce 2005 v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Schránky na odložené děti mají i své odpůrce, podle Výboru OSN pro práva dítěte odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

Ohodnoťte tento článek!