Přejít na obsah

V nemocnici vládl šlendrián

zpět
15.1.2008

Šlendrián. Tímhle slovem nazval náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr hospodaření Fakultní nemocnice v Olomouci za minulého vedení. Bývalý ředitel nemocnice Jaroslav Vomáčka (ČSSD), kterého před necelým rokem odvolal ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), však takové označení rázně odmítl...

Náměstek ministra zdravotnictví obvinil bývalé vedení fakultní nemocnice ze špatného hospodaření

a vidí za ním spíš politické pozadí než nepořádky v účetnictví.

„Problémy v hospodaření jsou větší, než jsme očekávali - dosahují stovek milionů korun. Zjistili to účetní analytici, vnitřní kontrola i finanční úřad,“ uvedl náměstek Šnajdr.

Finanční úřad zjistil pochybení v hospodaření v letech 2002 až 2005 a uložil nemocnici pokutu 43,2 milionu korun. Chyba se stala při použití peněz ze státního rozpočtu na investice. Nemocnice je však použila na nákup majetku neinvestičního charakteru. „Následně se to na základě šetření finančního úřadu, který konstatoval porušení rozpočtové kázně, projevilo v hospodaření ztrátou 118 milionů korun,“ shrnul výsledky auditu z druhé poloviny loňského roku ekonomický náměstek nemocnice Pavel Hanke.

Do výsledku loňského hospodaření, které předběžně vypadá na ztrátu 300 milionů korun, proto nemocnice musela podle stávajícího managementu započítat i třicetimilionovou pohledávku po zdravotní pojišťovně Sport, která zkrachovala na sklonku devadesátých let. „Výsledek ovlivnily i odpisy majetku, které byly původně rozepsány do delšího časového období. My jsme ale chtěli mít reálný obraz o stavu a délce použitelnosti našeho majetku. Právě odpisy tak přispěly k zápornému výsledku hospodaření dalšími 168 miliony korun,“ vysvětlil Hanke.

Ministrův náměstek Šnajdr uvedl, že chyby dělaly i další fakultní nemocnice. Účtování pohledávky za zkrachovalou pojišťovnou Sport však označil za „nejmarkantnější příklad šlendriánu“. „Když pojišťovna zkrachuje v roce 1999, tak je v konkurzu a z rozhodnutí soudu je pohledávka nevymožitelná. Přesto několik let těchto 30,6 milionu korun vězí v účetnictví a ve výnosech společnosti. Markantnější šlendrián asi nenalezneme,“ reagoval.

Bývalý ředitel Jaroslav Vomáčka kritiku odmítl. Ohledně pojišťovny Sport namítl, že pohledávka sice nebyla dobytná, ale nemocnice ji nemohla uzavřít. „Měnil se konkurzní správce a věc stále nebyla právně uzavřena. Proto jsme to vedli v účetnictví,“ reagoval Vomáčka. Některé problémy v rozpočtové kázni se podle něj táhly ještě z dob předchozího ředitele. „Účtovali jsme to stejně. Na všechny věci jsme měli auditorské závěry, že tam pochybení není,“ shrnul Vomáčka, který ve svém odvolání i kritice hospodaření vidí spíše politické pozadí.

Zřizovatelem fakultní nemocnice je ministerstvo zdravotnictví a náměstek Šnajdr jako jeho představitel v rozhovoru pro Deník nevyloučil, že chyby v účetnictví mohou skončit i trestním oznámením. „Osobní odpovědnost tady je - bývalý ředitel a ekonomický náměstek již nejsou zaměstnanci. V této chvíli nevím, jaký bude další postup. Účetní závěrka ještě nemá finální podobu a všechny cesty jsou možné ,“ řekl Šnajdr.

Vedení Fakultní nemocnice v Olomouci předpokládá, že v roce 2008 dosáhne zisku ve výši pětatřiceti milionů korun. „Chceme minimalizovat náklady, vyjednat co nejlepší možné ceny u dodavatelů. U nákupů máme celou škálu možností, jak ceny snižovat,“ dodal náměstek Hanke.

Daniela Tauberová, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: V nemocnici vládl šlendrián

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V nemocnici vládl šlendrián

Komentáře

dalších 7 komentářů
Šlendrián Pražský Ono je to asi všechno jinak,  | 16. 01. 2008 16:41

a znalosti pana náměstka ministra Šnajdra a ekonomického náměstka FN Hankeho o státních příspěvkových organizacích jsou dosti pochybné a nedostatečné. Na zdravotní pojišťovnu běžel konkurz a podle zákona o majetku státu (zákon 219/2000 Sb.) a prováděcí vyhlášky musí být na odpis pohledávky v hodnotě nad 1/2 milionu Kč schvalovací doložka Ministerstva financí. A tu tohle vedení FN nebylo schopno zajistit, nebo spíš se asi někde ztratila na ministerstvu, protože to ji mělo postoupit se svým doporučením na Ministerstvo financí. A jak píše pan náměstek Hanke, jednorázový odpis zdravotnických přístrojů za víc než 160 milionů Kč, to je taky podivná účetní operace ve státní organizaci. To spíš vypadá na tunel ze strany současného vedení FN i ministerstva, než na "šlendrián minulého vedení".

lek.v zahr. Karlovarskou nemocnici  | 16. 01. 2008 02:50

privedl do krise modry slendrian. Proc o tom Snajdr jeste nic nenapsal??? Tak daleko v Olomouci jeste nejsou, nebo to ted taky prijde? Mimochodem nevladl tam o nic vetsi slendrian nez na soudech ruznych stupnu (nejen Nejvyssim), ktery stoji poplatniky stovky milionu rocne.

strategie KV strategie Agel  | 15. 01. 2008 21:31

Stejná strategie jako v Karlových Varech - Julínek chce od 2009 mít z FN akciovky - pokud bude účetní ztráta (skutečně především účetní) obrovská, pak nezbude než "nechat vstoupit do akciovky Agel". Proto je snaha vykázat co největší finanční díru - samozřejmě že Julínek a jeho náměstci o tom dobře vědí (takový idealista snad není). V monopolu Agelu už v Olomouckém kraji chybí jen FN a Vojenská nemocnice.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné