V nemocnicích budou pracovat „hledači orgánů“

lékař, zdravotnictví, medicína

Od prvního ledna 2011 budou v českých nemocnicích působit lékaři s novou profesí – dárcovský konzultant.

„Česko ji zavádí do praxe po vzoru Španělska, kde odborníci, kteří vytipovávají vhodné dárce orgánů, přispěli k tomu, že zde počet transplantací vzrostl o dvacet až třicet procent. Španělsko je dnes zemí, kde se transplantuje nejvíce orgánů od zemřelých dárců,“ řekl deníku E15 poslanec Evropského parlamentu, lékař Milan Cabrnoch (ODS).

První doktoři s touto specializací již absolvují od poloviny října speciální kurzy. Působit mají celkem v sedmdesáti českých nemocnicích, kde budou vyhledávat a monitorovat těžce nemocné pacienty, informovat o nich příslušné transplantační centrum, zdravotní pojišťovnu a pořizovat záznamy pro Koordinační středisko transplantací.

Funkce dárcovského konzultanta má přispět k tomu, aby pacienti doporučení k transplantaci měli větší šanci dožít se chvíle, kdy bude orgán k dispozici. Na pořadnících na transplantaci je nyní v Evropské unii asi 56 tisíc pacientů. Až 30 procent z nich však zemře dříve, než se na ně dostane náhradní orgán. Problém je palčivý zejména u méně častých diagnóz a v menších zemích.

Podle odborníků je důležité poskytovat orgány k transplantaci v rámci celé Evropské unie – proto také vzniká evropský registr dárců. Šéf brněnského transplantačního centra Petr Němec je však skeptický. Dárců je podle něho příliš málo, takže se v jednotlivých zemích obvykle najde dost vhodných domácích zájemců. „Bylo by to hezké, kdyby to fungovalo, ale zatím je přeshraniční darování orgánů spíše naprostou výjimkou,“ říká.

V nemocnicích budou pracovat „hledači orgánů“
Ohodnoťte tento článek!