Přejít na obsah

V nemocnicích budou pracovat "hledači orgánů"

zpět
2.11.2010
lékař, zdravotnictví, medicína
zvětšitlékař, zdravotnictví, medicínaZdroj: www.best-local-doctors.com

lékař, zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.best-local-doctors.com

 

Od prvního ledna 2011 budou v českých nemocnicích působit lékaři s novou profesí - dárcovský konzultant.

„Česko ji zavádí do praxe po vzoru Španělska, kde odborníci, kteří vytipovávají vhodné dárce orgánů, přispěli k tomu, že zde počet transplantací vzrostl o dvacet až třicet procent. Španělsko je dnes zemí, kde se transplantuje nejvíce orgánů od zemřelých dárců,“ řekl deníku E15 poslanec Evropského parlamentu, lékař Milan Cabrnoch (ODS).

První doktoři s touto specializací již absolvují od poloviny října speciální kurzy. Působit mají celkem v sedmdesáti českých nemocnicích, kde budou vyhledávat a monitorovat těžce nemocné pacienty, informovat o nich příslušné transplantační centrum, zdravotní pojišťovnu a pořizovat záznamy pro Koordinační středisko transplantací.

Funkce dárcovského konzultanta má přispět k tomu, aby pacienti doporučení k transplantaci měli větší šanci dožít se chvíle, kdy bude orgán k dispozici. Na pořadnících na transplantaci je nyní v Evropské unii asi 56 tisíc pacientů. Až 30 procent z nich však zemře dříve, než se na ně dostane náhradní orgán. Problém je palčivý zejména u méně častých diagnóz a v menších zemích.

Podle odborníků je důležité poskytovat orgány k transplantaci v rámci celé Evropské unie - proto také vzniká evropský registr dárců. Šéf brněnského transplantačního centra Petr Němec je však skeptický. Dárců je podle něho příliš málo, takže se v jednotlivých zemích obvykle najde dost vhodných domácích zájemců. „Bylo by to hezké, kdyby to fungovalo, ale zatím je přeshraniční darování orgánů spíše naprostou výjimkou,“ říká.


Komentovat článek: V nemocnicích budou pracovat "hledači orgánů"

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V nemocnicích budou pracovat "hledači orgánů"

Komentáře

dalších 6 komentářů
amadis Od hradu dále  | 9. 11. 2011 13:18

A dál od nemocnic. Vůbec mi není dobře po těle ani po duši, když si představím, že by si nějaký takovýhle pan doktor prohlížel mou zdravotní dokumentaci. Porod se běžně zavádí, tak proč by se, vůbec jsou-li ti pánové doktoři anestezisté, nemohlo zavést i to, čemu se říká mozková smrt. Nevím, co by říkali autoři lékařskch thrillerů, pánové Cook a Palmer, nejspíš to, že došlo na jejich slova.

mupah Za přerozděléné financování veřejného pojištění si odfinancujete i to co nechcete  | 2. 11. 2010 21:29

Tady nejde o to, že orgán nedáte a nedáte. Ale o o to, zda opravdu nějakou svou energií neodkvačené duše a tak připoutané k energii Země, nebudete narušovat co by narušováno být nemělo. Nemám v tomto jasno. Vy máte ? A že tedy věda tak jednoznačně toto aplikuje ?

lékař5 Za přerozdělené financování veřejného pojištění si odfinancujete i to co nechcete  | 2. 11. 2010 16:05

Co ví medicína a tělu a duši? Na to si netroufám odpovědět, ale jestli se může člověk bránit- to může. Zatímco v ČR stran transplantací (dárcovství orgánů) je ze zákona zatím tzv. "předpokládaný souhlas", přesto jako občan můžete a priori zákonným způsobem odběr jakýchkoli svých orgánů po svojí smrti písemně odmítnout (aby se vaše duše mohla odpoutat od přitažlivé Země odkvačit do vesmíru). V tom problém není.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné