Přejít na obsah

V nemocnicích loni skončila pětina národa

zpět
24.7.2009

Loni bylo hospitalizováno 2 163 630 lidí, kteří celkem promarodili 16 078 941 dní. Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Praze. Pokud bychom srovnali hospitalizované a ošetřovací dny s rokem 2007, tak loni došlo k nepatrnému poklesu...

Jsme národ marodů. Loni bylo v nemocnicích hospitalizováno 2 163 630 lidí, kteří v nich celkem promarodili 16 078 941 dní, a průměrná ošetřovací doba byla loni 7,4 dne.

Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v Praze.

Pokud bychom srovnali hospitalizované a ošetřovací dny s rokem 2007, tak loni došlo k nepatrnému poklesu o 24 000 hospitalizovaných. Výrazně ale ubylo ošetřovacích dní v nemocnicích, a to o 750 tisíc.

„Je to důsledek zavedených regulačních poplatků, kdy za den v nemocnici platíme 60 korun. Lidé se léčili jen nezbytně nutnou dobu a to je dobré. Odstranila se takzvaná umělá hospitalizace, kdy nemocnice přijímaly pacienty v pátek, ale vlastní výkon, kvůli němuž byli hospitalizováni, se provedl až v úterý,“ komentuje loňskou bilanci Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví.

„Stále ale marodíme hodně. Není rozvinuta jednodenní chirurgie, kdy pacient přijde na zákrok a ještě ten den odchází domů, a také se málo rozvíjí intenzívní interní péče,“ řekl Právu soukromý pražský internista doktor Jakub Malý.

Kromě nemocnic bylo loni ještě 36 000 lidí hospitalizováno v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde strávili 2,3 miliónu dní.

Dalších 5600 lidí skončilo na lůžku v léčebnách TBC a respiračních nemocí, 40 tisíc osob v psychiatrických léčebnách.

Deset tisíc lidí skončilo v rehabilitačních ústavech, 30 tisíc v ostatních odborných léčebnách, 3500 v ozdravovnách a téměř tři tisíce lidí v hospicích.

„Jsou to trvale vysoká čísla a v Evropě nás řadí pod průměr. Tam je v přepočtu na počet obyvatel méně hospitalizovaných i ošetřovacích dnů v nemocnicích než v Česku,“ připomíná doktor Malý. Nejvíce hospitalizovaných, přes 400 tisíc, bylo na internách, 360 tisíc na chirurgických odděleních, 320 tisíc na gynekologii a 120 tisíc na ortopedii. „I když lékařská věda hodně pokročila, přibývá nemocí, jako je cukrovka. Ta raketově roste a každý rok přibývá 50 tisíc nových diabetiků. V ČR už je jich evidováno přes 800 tisíc, a pokud bude tempo stejné, za čtyři roky bude mít cukrovku desetina národa. A to je velmi varující,“ říká profesor Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Hodně nemocí je v důsledku obezity a nadváhy, která vede nejen k diabetu, ale i ke kardiovaskulárním nemocím, dýchacím potížím a nemocím kloubů.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: V nemocnicích loni skončila pětina národa

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku V nemocnicích loni skončila pětina národa

Komentáře

dalších 6 komentářů
Kyle Broflowski Není divu, když Češi nežerou salát  | 25. 07. 2009 15:54

http://www.lidovky.cz/jist-salat-to-je-antijidlo-a-levicova-uchylka-mini-klaus-pj6-/ln_domov.asp?c=A090725_103529_ln_domov_ani

MSDF Re:40000 v blazinci naanasovat  | 24. 07. 2009 14:04

Vy jste zcasti chirurg a zcasti vopvodak ... ne, ze mi to vyfouknete, po takovych jako Vy je tady silena poptavka ... tak me alespon potom nejak zamestnejte jako GP co Vam ty pacose bude nahanet ... kazdopadne Hajl, at zije SL !!! Podporim za jakychkoliv okolnosti !!!

Re:Absurdistán ČR  | 24. 07. 2009 12:59

Jo, znám velmi dobře i z jiného oboru.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné