V nemocnicích loni skončila pětina národa

Titulní obrázek

Loni bylo hospitalizováno 2 163 630 lidí, kteří celkem promarodili 16 078 941 dní. Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky v Praze. Pokud bychom srovnali hospitalizované a ošetřovací dny s rokem 2007, tak loni došlo k nepatrnému poklesu…

Jsme národ marodů. Loni bylo v nemocnicích hospitalizováno 2 163 630 lidí, kteří v nich celkem promarodili 16 078 941 dní, a průměrná ošetřovací doba byla loni 7,4 dne.

Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v Praze.

Pokud bychom srovnali hospitalizované a ošetřovací dny s rokem 2007, tak loni došlo k nepatrnému poklesu o 24 000 hospitalizovaných. Výrazně ale ubylo ošetřovacích dní v nemocnicích, a to o 750 tisíc.

„Je to důsledek zavedených regulačních poplatků, kdy za den v nemocnici platíme 60 korun. Lidé se léčili jen nezbytně nutnou dobu a to je dobré. Odstranila se takzvaná umělá hospitalizace, kdy nemocnice přijímaly pacienty v pátek, ale vlastní výkon, kvůli němuž byli hospitalizováni, se provedl až v úterý,“ komentuje loňskou bilanci Marek Šnajdr, první náměstek ministryně zdravotnictví.

„Stále ale marodíme hodně. Není rozvinuta jednodenní chirurgie, kdy pacient přijde na zákrok a ještě ten den odchází domů, a také se málo rozvíjí intenzívní interní péče,“ řekl Právu soukromý pražský internista doktor Jakub Malý.

Kromě nemocnic bylo loni ještě 36 000 lidí hospitalizováno v léčebnách dlouhodobě nemocných, kde strávili 2,3 miliónu dní.

Dalších 5600 lidí skončilo na lůžku v léčebnách TBC a respiračních nemocí, 40 tisíc osob v psychiatrických léčebnách.

Deset tisíc lidí skončilo v rehabilitačních ústavech, 30 tisíc v ostatních odborných léčebnách, 3500 v ozdravovnách a téměř tři tisíce lidí v hospicích.

„Jsou to trvale vysoká čísla a v Evropě nás řadí pod průměr. Tam je v přepočtu na počet obyvatel méně hospitalizovaných i ošetřovacích dnů v nemocnicích než v Česku,“ připomíná doktor Malý. Nejvíce hospitalizovaných, přes 400 tisíc, bylo na internách, 360 tisíc na chirurgických odděleních, 320 tisíc na gynekologii a 120 tisíc na ortopedii. „I když lékařská věda hodně pokročila, přibývá nemocí, jako je cukrovka. Ta raketově roste a každý rok přibývá 50 tisíc nových diabetiků. V ČR už je jich evidováno přes 800 tisíc, a pokud bude tempo stejné, za čtyři roky bude mít cukrovku desetina národa. A to je velmi varující,“ říká profesor Milan Kvapil, předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Hodně nemocí je v důsledku obezity a nadváhy, která vede nejen k diabetu, ale i ke kardiovaskulárním nemocím, dýchacím potížím a nemocím kloubů.

Václav Pergl, Právo

V nemocnicích loni skončila pětina národa
Ohodnoťte tento článek!