V nemocnicích s napětím čekají na výplatu

Titulní obrázek

Mezi zdravotníky v nemocnicích ve Šternberku, Prostějově a Přerově, které dostala loni do pronájmu od Olomouckého kraje dceřiná společnost třinecké firmy Agel, panuje značný neklid. Důvodem je změna dosavadního tarifního systému, kterou přinesla nová kolektivní smlouva. Lidé mají obavy, jak se to projeví na jejich výplatách…

Nová kolektivní smlouva pro někoho může znamenat nižší plat. Někteří zaměstnanci vybízejí ke stávce

„Mezi zaměstnanci nemocnice je nyní značně vypjatá atmosféra. Někteří dokonce vybízejí ke stávce. Všichni s napětím očekávají, až dostanou v polovině března výplatu za únor, kdy začal platit nový mzdový předpis. Nervozitu pociťují někdy také pacienti, kteří během vyšetření musí vyslechnout stížnosti personálu,“ řekla Právu odborářka Helena Trnková z prostějovské nemocnice.

Podle předsedy zdravotnických odborů v tamní nemocnici Aleše Halouzka je nervozita pochopitelná, neboť dochází ke změně zavedeného tarifního systému odměňování, kdy výše platu závisela hlavně na délce odborné praxe. „Lidé teď čekají, jak se nová pravidla projeví na výši jejich platu,“ doplnil Halouzka.

„Nejsme spokojeni“

„S novým mzdovým výměrem spokojeni nejsme. Kde jsou sliby, že se platy snižovat nebudou,“ poznamenala jedna ze zaměstnankyň nemocnice v Přerově, která z obav ze ztráty místa nechtěla být jmenována.

„Vzhledem k tomu, že nyní nově tvoří deset až dvacet procent platu odměna, o které rozhoduje nadřízený, se také může stát, že někdo může mít menší plat než dosud a někdo naopak o hodně větší. Ale to záleží na vedoucích pracovnících, jak posuzují práci svých lidí,“ připustil mluvčí holdingu Agel Tomáš Želasko. „Hodně bude zřejmě záležet i na tom, jak který pracovník je u svého nadřízeného oblíbený,“ konstatoval jeden zdravotník z nemocnice ve Šternberku.

Podle Želaska nová kolektivní smlouva, kterou uzavřelo vedení společnosti se zástupci odborů, zaručuje letos v jednotlivých kategoriích průměrný nárůst mezd o dvě procenta. Současně přiznává zaměstnancům benefity, například příspěvek na penzijní připojištění ve výši 300 korun, poskytnutí zdarma nadstandardních pokojů pro pracovníky nemocnic a jejich rodinné příslušníky či příspěvek na stravování.

Také šéf odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví v přerovské nemocnici Zdeněk Sovík uvedl, že se nejedná o snížení platů, ale o jejich rozdělení na pevnou a pohyblivou část. „Vyhodnocení motivační složky mzdy bude nyní záležet na odvedené práci,“ dodal Sovík.

Společnost Středomoravská nemocniční dostala krajské nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku do dvacetiletého pronájmu loni v červenci. V současné době ve všech třech nemocnicích pracuje dohromady 1917 zaměstnanců.

Bedřich Novotný, Právo

V nemocnicích s napětím čekají na výplatu
Ohodnoťte tento článek!