V nemocnicích se neplatí od 1. ledna neplatí 100 korun za den

Pacienti neplatí od Nového roku poplatek za den v nemocnici, psychiatrické léčebně, lázních či léčebně dlouhodobě nemocných. Ústavní soud stokorunový poplatek zrušil.

Zůstávají třicetikorunové poplatky u lékaře a v lékárně a dál se také platí 90 korun na pohotovosti. Vznikající koalice má v plánu zrušit poplatek u lékaře a v lékárně, zachovat chce jen poplatek na pohotovosti.

Regulační poplatky ve zdravotnictví byly zavedeny v lednu 2008, ročně za ně pacienti dali přes pět miliard korun a zhruba stejná částka se ušetřila tím, že lidé nechodili k lékaři zbytečně. Ušetřené peníze použily zdravotní pojišťovny na drahou péči v centrech.

Vláda v demisi neuspěla s návrhem, aby se zrušené poplatky v nemocnici obnovily, a to ve výši 60 korun za den a s osvobozením dětí do 18 let věku. Mluvilo se i o limitu plateb 30 dní v roce, to se ale do výsledného návrhu nedostalo.

Pokud se zachovají jen poplatky na pohotovost, dostane zdravotnictví ročně místo 5,53 miliardy korun jen 180 milionů Kč. Pokud poplatky budou zrušeny, žádají zdravotníci ke stejnému datu zvýšení odvodů státu a novelu úhradové vyhlášky.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!